Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 35291)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU

📍 Ełk | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 94 60,6% 🏆 Me: 62,5% · σ: 16,1% · Mo: 63% 193 1 48 46% Me: 45% · σ: 20,0% · Mo: 27% 620 1
chemia poziom rozszerzony (M) 47 64,5% 🏆 Me: 67% · σ: 19,8% · Mo: 78% 74 1 28 43,0% Me: 33% · σ: 23,7% · Mo: 30% 431 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 58,4% 🏆 Me: 60% · σ: 17,5% · Mo: 50% 154 1 25 49,2% Me: 47% · σ: 26,7% · Mo: 33% 289 1
geografia poziom rozszerzony (M) 45 60,6% 🏆 Me: 65% · σ: 17,3% · Mo: 42% 286 2 86 45,7% Me: 47% · σ: 17,1% · Mo: 50% 770 2
historia poziom rozszerzony (M) 13 77,2% 🏆 Me: 85% · σ: 21,5% · Mo: 100% 34 1 7 48,6% Me: 50% · σ: 15,7% · Mo: -% 578 2
historia sztuki poziom rozszerzony (M) 6 38,5% 🏆 Me: 37,5% · σ: 27,9% · Mo: -% 145 2 7 38% Me: 23% · σ: 24,0% · Mo: -% 149 2
język angielski poziom podstawowy (M) 180 94,9% 🏆 Me: 97% · σ: 4,4% · Mo: 98% 157 1 179 90,4% Me: 93% · σ: 11,9% · Mo: 98% 491 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 167 88,0% 🏆 Me: 92% · σ: 11,1% · Mo: 97% 138 1 170 79,6% Me: 83% · σ: 16,7% · Mo: 97% 524 2
język angielski ustny (M) 180 96,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 90 1 179 88,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 625 2
język polski poziom podstawowy (M) 185 76,6% 🏆 Me: 78% · σ: 12,0% · Mo: 68% 89 1 180 63,2% Me: 63% · σ: 16,5% · Mo: 57% 1044 2
język polski poziom rozszerzony (M) 48 64% 🏆 Me: 66% · σ: 22,9% · Mo: 66% 235 3 46 42,6% Me: 38,5% · σ: 19,9% · Mo: 37% 1006 2
język polski ustny (M) 185 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 223 1 180 75,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1034 2
matematyka poziom podstawowy (M) 185 79,9% 🏆 Me: 84% · σ: 16,5% · Mo: 98% 274 2 180 78,0% Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 96% 341 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 84 49,6% Me: 53% · σ: 25,6% · Mo: 44% 345 3 91 51,5% 🏆 Me: 54% · σ: 26,9% · Mo: 80% 291 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 wypada lepiej w 13, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU w 1.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W EŁKU Różnica
historia 77,2% 48,6% 28,7 pkt proc.
chemia 64,5% 43,0% 21,5 pkt proc.
język polski 64% 42,6% 21,4 pkt proc.
geografia 60,6% 45,7% 14,9 pkt proc.
biologia 60,6% 46% 14,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 28,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 13 osób w szkole A i 7 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.