Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 98 58,8% Me: 60% · σ: 18,7% · Mo: 52% 232 2 94 60,6% 🏆 Me: 62,5% · σ: 16,1% · Mo: 63% 193 1
chemia poziom rozszerzony (M) 60 62,6% Me: 64,5% · σ: 21,5% · Mo: 38% 94 2 47 64,5% 🏆 Me: 67% · σ: 19,8% · Mo: 78% 74 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 63 52,2% Me: 53% · σ: 25,0% · Mo: 68% 243 2 31 58,4% 🏆 Me: 60% · σ: 17,5% · Mo: 50% 154 1
geografia poziom rozszerzony (M) 39 64,1% 🏆 Me: 68% · σ: 17,8% · Mo: 70% 209 1 45 60,6% Me: 65% · σ: 17,3% · Mo: 42% 286 2
historia poziom rozszerzony (M) 18 59,1% Me: 61% · σ: 24,2% · Mo: 78% 290 2 13 77,2% 🏆 Me: 85% · σ: 21,5% · Mo: 100% 34 1
informatyka poziom rozszerzony (M) 6 41,7% 🏆 Me: 34% · σ: 30,3% · Mo: -% 225 1 11 40,2% Me: 26% · σ: 28,8% · Mo: 14% 248 2
język angielski poziom podstawowy (M) 235 94,8% Me: 97% · σ: 4,7% · Mo: 97% 159 2 180 94,9% 🏆 Me: 97% · σ: 4,4% · Mo: 98% 157 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 235 87,5% Me: 90% · σ: 10,8% · Mo: 95% 161 2 167 88,0% 🏆 Me: 92% · σ: 11,1% · Mo: 97% 138 1
język angielski ustny (M) 235 95,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 133 2 180 96,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 90 1
język niemiecki poziom podstawowy (M) 8 95,6% Me: 97% · σ: 3,8% · Mo: 97% 15 2 5 96,8% 🏆 Me: 97% · σ: 3,1% · Mo: 100% 10 1
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 8 79,1% Me: 86% · σ: 15,7% · Mo: 88% 29 2 5 86,2% 🏆 Me: 90% · σ: 12,1% · Mo: 98% 15 1
język niemiecki ustny (M) 8 94,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 13 1 5 94% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 14 2
język polski poziom podstawowy (M) 243 75,1% Me: 77% · σ: 12,5% · Mo: 78% 136 3 185 76,6% 🏆 Me: 78% · σ: 12,0% · Mo: 68% 89 1
język polski poziom rozszerzony (M) 47 72,2% 🏆 Me: 74% · σ: 17,9% · Mo: 89% 92 1 48 64% Me: 66% · σ: 22,9% · Mo: 66% 235 3
język polski ustny (M) 243 84,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 373 2 185 86,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 223 1
matematyka poziom podstawowy (M) 243 83,4% 🏆 Me: 86% · σ: 13,7% · Mo: 98% 162 1 185 79,9% Me: 84% · σ: 16,5% · Mo: 98% 274 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 133 51,4% 🏆 Me: 52% · σ: 23,0% · Mo: 76% 296 2 84 49,6% Me: 53% · σ: 25,6% · Mo: 44% 345 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 17 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 wypada lepiej w 6, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 w 11.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII SKŁODOWSKIEJ - CURIE W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 2 Różnica
historia 59,1% 77,2% 18,1 pkt proc.
język polski 72,2% 64% 8,2 pkt proc.
język niemiecki 79,1% 86,2% 7,1 pkt proc.
fizyka 52,2% 58,4% 6,2 pkt proc.
matematyka 83,4% 79,9% 3,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 18,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 13 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.