Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W EŁKU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 124701)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W EŁKU

📍 Ełk | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 98 58,8% 🏆 Me: 60% · σ: 18,7% · Mo: 52% 232 2 58 45,0% Me: 42% · σ: 20,0% · Mo: 23% 652 2
chemia poziom rozszerzony (M) 60 62,6% 🏆 Me: 64,5% · σ: 21,5% · Mo: 38% 94 2 31 29,9% Me: 23% · σ: 20,8% · Mo: 5% 776 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 63 52,2% 🏆 Me: 53% · σ: 25,0% · Mo: 68% 243 2 19 45,5% Me: 48% · σ: 21,6% · Mo: 77% 341 2
geografia poziom rozszerzony (M) 39 64,1% 🏆 Me: 68% · σ: 17,8% · Mo: 70% 209 1 84 48,3% Me: 48% · σ: 16,6% · Mo: 60% 652 1
historia poziom rozszerzony (M) 18 59,1% 🏆 Me: 61% · σ: 24,2% · Mo: 78% 290 2 22 52,3% Me: 49% · σ: 23,4% · Mo: 33% 469 1
język angielski poziom podstawowy (M) 235 94,8% 🏆 Me: 97% · σ: 4,7% · Mo: 97% 159 2 205 90,9% Me: 95% · σ: 10,5% · Mo: 98% 446 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 235 87,5% 🏆 Me: 90% · σ: 10,8% · Mo: 95% 161 2 188 81,0% Me: 87% · σ: 16,1% · Mo: 93% 435 1
język angielski ustny (M) 235 95,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 133 2 205 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 430 1
język polski poziom podstawowy (M) 243 75,1% 🏆 Me: 77% · σ: 12,5% · Mo: 78% 136 3 205 65,0% Me: 65% · σ: 14,3% · Mo: 57% 856 1
język polski poziom rozszerzony (M) 47 72,2% 🏆 Me: 74% · σ: 17,9% · Mo: 89% 92 1 58 60,6% Me: 63% · σ: 23,8% · Mo: 51% 321 1
język polski ustny (M) 243 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 373 2 205 84,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 378 1
matematyka poziom podstawowy (M) 243 83,4% 🏆 Me: 86% · σ: 13,7% · Mo: 98% 162 1 205 78,4% Me: 80% · σ: 15,7% · Mo: 94% 329 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 133 51,4% 🏆 Me: 52% · σ: 23,0% · Mo: 76% 296 2 89 46,5% Me: 50% · σ: 21,3% · Mo: 32% 427 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 wypada lepiej w 13, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W EŁKU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH NR 1 II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W EŁKU Różnica
chemia 62,6% 29,9% 32,7 pkt proc.
geografia 64,1% 48,3% 15,8 pkt proc.
biologia 58,8% 45,0% 13,9 pkt proc.
język polski 72,2% 60,6% 11,6 pkt proc.
język polski 75,1% 65,0% 10,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 32,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 60 osób w szkole A i 31 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.