Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPSK IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 83153)

KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPSK IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO

📍 Zawiercie | Zdawalność: 78,3%

SZKOŁA B (RSPO: 73299)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU

📍 Zawiercie | Zdawalność: 98,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 11 34,5% Me: 28% · σ: 15,6% · Mo: 27% 1380 4 35 45,9% 🏆 Me: 48% · σ: 17,9% · Mo: 48% 759 2
język angielski poziom podstawowy (M) 23 79,6% Me: 85% · σ: 16,7% · Mo: 80% 1463 3 203 81,7% 🏆 Me: 90% · σ: 18,1% · Mo: 97% 1264 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 17 62,5% Me: 68% · σ: 19,3% · Mo: 28% 2088 4 135 67,6% 🏆 Me: 70% · σ: 22,5% · Mo: 93% 1577 2
język angielski ustny (M) 23 90% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 531 2 203 80,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1557 3
język polski poziom podstawowy (M) 23 63,5% Me: 65% · σ: 17,1% · Mo: 58% 1007 3 204 72,3% 🏆 Me: 73% · σ: 13,0% · Mo: 75% 250 1
język polski poziom rozszerzony (M) 7 27,6% Me: 29% · σ: 19,4% · Mo: 3% 1634 3 54 49,1% 🏆 Me: 49% · σ: 24,9% · Mo: 83% 719 2
język polski ustny (M) 23 80,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 629 2 204 79,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 680 3
matematyka poziom podstawowy (M) 23 39,4% Me: 42% · σ: 15,0% · Mo: 42% 3239 6 204 62,9% 🏆 Me: 62% · σ: 20,0% · Mo: 52% 1119 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 78,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPSK IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO wypada lepiej w 2, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU w 6.

Największe różnice

Przedmiot KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE SPSK IM. KARD. STEFANA WYSZYŃSKIEGO I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU Różnica
matematyka 39,4% 62,9% 23,5 pkt proc.
język polski 27,6% 49,1% 21,6 pkt proc.
geografia 34,5% 45,9% 11,4 pkt proc.
język angielski 90% 80,2% 9,8 pkt proc.
język polski 63,5% 72,3% 8,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 20,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 23,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 23 osób w szkole A i 204 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.