Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 2 i IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 82889)

TECHNIKUM NR 2

📍 Kościerzyna | Zdawalność: 78,8%

SZKOŁA B (RSPO: 82886)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Kościerzyna | Zdawalność: 90,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 28 6,9% 🏆 Me: 7% · σ: 3,4% · Mo: 7% 867 2 11 4,5% Me: 3% · σ: 3,5% · Mo: 3% 900 3
geografia poziom rozszerzony (M) 37 32,5% 🏆 Me: 32% · σ: 15,2% · Mo: 23% 1547 2 27 23,8% Me: 22% · σ: 11,5% · Mo: 17% 2366 4
język angielski poziom podstawowy (M) 180 69,0% Me: 77% · σ: 24,3% · Mo: 92% 2598 3 112 69,1% 🏆 Me: 72% · σ: 23,7% · Mo: 92% 2585 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 119 55,7% Me: 55% · σ: 26,2% · Mo: 93% 2811 3 74 60,0% 🏆 Me: 63,5% · σ: 24,9% · Mo: 45% 2369 2
język angielski ustny (M) 179 77,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1872 2 112 73,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2385 3
język polski poziom podstawowy (M) 181 48,8% Me: 50% · σ: 14,2% · Mo: 50% 2877 4 113 59,3% 🏆 Me: 58% · σ: 13,4% · Mo: 58% 1467 2
język polski poziom rozszerzony (M) 13 33,2% 🏆 Me: 29% · σ: 22,0% · Mo: 23% 1414 2 11 29,5% Me: 29% · σ: 17,6% · Mo: 29% 1561 3
język polski ustny (M) 180 55,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3402 4 113 62,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2538 3
matematyka poziom podstawowy (M) 180 46,0% Me: 44% · σ: 21,4% · Mo: 18% 2552 4 113 46,5% 🏆 Me: 46% · σ: 16,6% · Mo: 46% 2491 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 52 9,0% Me: 4% · σ: 14,5% · Mo: 0% 2038 3 6 10,7% 🏆 Me: 5% · σ: 13,2% · Mo: 4% 1940 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (90,3% vs 78,8%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 wypada lepiej w 4, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 6.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
język polski 48,8% 59,3% 10,6 pkt proc.
geografia 32,5% 23,8% 8,6 pkt proc.
język polski 55,8% 62,9% 7,1 pkt proc.
język angielski 55,7% 60,0% 4,2 pkt proc.
język angielski 77,8% 73,7% 4,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 11,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 10,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 181 osób w szkole A i 113 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.