Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 82886)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Kościerzyna | Zdawalność: 90,3%

SZKOŁA B (RSPO: 82887)

TECHNIKUM NR 1

📍 Kościerzyna | Zdawalność: 86,0%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 27 23,8% Me: 22% · σ: 11,5% · Mo: 17% 2366 4 30 24,3% 🏆 Me: 22% · σ: 13,3% · Mo: 20% 2321 3
język angielski poziom podstawowy (M) 112 69,1% 🏆 Me: 72% · σ: 23,7% · Mo: 92% 2585 2 107 62,1% Me: 65% · σ: 24,9% · Mo: 93% 3336 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 74 60,0% 🏆 Me: 63,5% · σ: 24,9% · Mo: 45% 2369 2 60 49,6% Me: 47,5% · σ: 25,4% · Mo: 32% 3363 4
język angielski ustny (M) 112 73,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2385 3 107 70,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2758 4
język polski poziom podstawowy (M) 113 59,3% 🏆 Me: 58% · σ: 13,4% · Mo: 58% 1467 2 107 53,2% Me: 52% · σ: 14,7% · Mo: 62% 2285 3
język polski poziom rozszerzony (M) 11 29,5% 🏆 Me: 29% · σ: 17,6% · Mo: 29% 1561 3 9 6,7% Me: 0% · σ: 12,0% · Mo: 0% 2208 4
język polski ustny (M) 113 62,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2538 3 107 64,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2330 2
matematyka poziom podstawowy (M) 113 46,5% Me: 46% · σ: 16,6% · Mo: 46% 2491 3 107 53,7% 🏆 Me: 52% · σ: 20,9% · Mo: 48% 1796 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 6 10,7% 🏆 Me: 5% · σ: 13,2% · Mo: 4% 1940 2 28 8,4% Me: 5% · σ: 8,7% · Mo: 0% 2074 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (90,3% vs 86,0%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 6, a TECHNIKUM NR 1 w 3.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE TECHNIKUM NR 1 Różnica
język polski 29,5% 6,7% 22,8 pkt proc.
język angielski 60,0% 49,6% 10,4 pkt proc.
matematyka 46,5% 53,7% 7,2 pkt proc.
język angielski 69,1% 62,1% 7,0 pkt proc.
język polski 59,3% 53,2% 6,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 11 osób w szkole A i 9 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.