Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZGIERZU i SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 14410)

SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU

📍 Zgierz | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 26 40,7% Me: 38% · σ: 17,6% · Mo: 15% 807 2 34 65,1% 🏆 Me: 69% · σ: 19,5% · Mo: 75% 116 1
chemia poziom rozszerzony (M) 14 21% Me: 15% · σ: 19,4% · Mo: 7% 999 2 19 42,7% 🏆 Me: 43% · σ: 22,5% · Mo: 43% 440 1
geografia poziom rozszerzony (M) 25 43,6% Me: 40% · σ: 16,9% · Mo: 38% 865 2 50 54,0% 🏆 Me: 52,5% · σ: 18,4% · Mo: 52% 469 1
historia poziom rozszerzony (M) 15 46,7% Me: 42% · σ: 21,7% · Mo: -% 632 2 7 63,6% 🏆 Me: 65% · σ: 22,8% · Mo: -% 192 1
język angielski poziom podstawowy (M) 117 84,4% Me: 92% · σ: 17,1% · Mo: 92% 1017 2 172 85,9% 🏆 Me: 92% · σ: 15,2% · Mo: 95% 884 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 73 70,5% Me: 75% · σ: 17,8% · Mo: 80% 1292 2 154 72,6% 🏆 Me: 78% · σ: 22,4% · Mo: 95% 1086 1
język angielski ustny (M) 117 80,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1544 2 172 86,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 826 1
język polski poziom podstawowy (M) 121 66,1% Me: 67% · σ: 14,7% · Mo: 67% 744 2 172 71,8% 🏆 Me: 72,5% · σ: 12,4% · Mo: 70% 282 1
język polski poziom rozszerzony (M) 38 44,1% Me: 40% · σ: 24,3% · Mo: 40% 933 3 29 45,8% 🏆 Me: 51% · σ: 27,7% · Mo: 3% 873 2
język polski ustny (M) 120 64,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2296 2 172 65,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2171 1
matematyka poziom podstawowy (M) 121 58,0% Me: 52% · σ: 20,9% · Mo: 44% 1454 2 172 68,7% 🏆 Me: 70% · σ: 20,8% · Mo: 90% 790 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 28 31,9% 🏆 Me: 29% · σ: 22,1% · Mo: 6% 902 1 93 29,1% Me: 22% · σ: 22,3% · Mo: 2% 1007 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 8 38% Me: 40% · σ: 12,2% · Mo: 20% 598 2 9 44% 🏆 Me: 50% · σ: 12,5% · Mo: 52% 475 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,8%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZGIERZU wypada lepiej w 1, a SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU w 12.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA STASZICA W ZESPOLE SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W ZGIERZU SAMORZĄDOWE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ROMUALDA TRAUGUTTA W ZGIERZU Różnica
biologia 40,7% 65,1% 24,5 pkt proc.
chemia 21% 42,7% 21,7 pkt proc.
historia 46,7% 63,6% 16,8 pkt proc.
matematyka 58,0% 68,7% 10,6 pkt proc.
geografia 43,6% 54,0% 10,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 24,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 26 osób w szkole A i 34 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.