Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU czy TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 50 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 82% 21 1 7 34% Me: 28% · σ: 20,4% · Mo: -% 1073 6
fizyka poziom rozszerzony (M) 61 73,2% 🏆 Me: 77% · σ: 17,9% · Mo: 82% 31 1 9 15,5% Me: 5% · σ: 23,9% · Mo: 3% 773 4
geografia poziom rozszerzony (M) 12 79,9% 🏆 Me: 81,5% · σ: 11,8% · Mo: 67% 24 1 9 53,1% Me: 43,5% · σ: 21,6% · Mo: -% 502 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 5 48,8% 🏆 Me: 42% · σ: 32,5% · Mo: 16% 141 1 32 28,5% Me: 26% · σ: 19,3% · Mo: 22% 417 2
język angielski poziom podstawowy (M) 165 96,3% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 98% 56 1 162 85,5% Me: 92% · σ: 15,0% · Mo: 95% 910 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 55 85% 🏆 Me: 88% · σ: 10,7% · Mo: 90% 248 1 141 73,2% Me: 80% · σ: 21,5% · Mo: 93% 1039 6
język angielski ustny (M) 165 94,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 211 1 162 82,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1318 4
język polski poziom podstawowy (M) 168 75,2% 🏆 Me: 75% · σ: 10,3% · Mo: 78% 128 1 162 57,7% Me: 57% · σ: 14,4% · Mo: 50% 1677 9
język polski ustny (M) 168 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 804 4 162 82,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 438 2
matematyka poziom podstawowy (M) 168 89,6% 🏆 Me: 94% · σ: 11,8% · Mo: 100% 59 1 162 66,5% Me: 66% · σ: 22,5% · Mo: 96% 914 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 97 72,1% 🏆 Me: 78% · σ: 23,1% · Mo: 84% 27 1 84 30,0% Me: 24% · σ: 22,8% · Mo: 0% 968 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,1%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU w 1.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU TECHNIKUM NR 8 IM. TADEUSZA HEFTMANA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH W SOSNOWCU Różnica
fizyka 73,2% 15,5% 57,7 pkt proc.
matematyka 72,1% 30,0% 42,1 pkt proc.
biologia 75,8% 34% 41,8 pkt proc.
geografia 79,9% 53,1% 26,8 pkt proc.
matematyka 89,6% 66,5% 23,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 57,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 61 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.