Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU czy VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W SOSNOWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 80388)

VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W SOSNOWCU

📍 Sosnowiec | Zdawalność: 98,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 50 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 82% 21 1 31 38,7% Me: 38% · σ: 21,6% · Mo: 12% 881 5
chemia poziom rozszerzony (M) 42 68,3% 🏆 Me: 67,5% · σ: 14,4% · Mo: 58% 49 1 12 47% Me: 45% · σ: 20,8% · Mo: -% 335 3
geografia poziom rozszerzony (M) 12 79,9% 🏆 Me: 81,5% · σ: 11,8% · Mo: 67% 24 1 32 46,2% Me: 48% · σ: 20,7% · Mo: 23% 744 5
historia poziom rozszerzony (M) 30 72,5% 🏆 Me: 78% · σ: 17,2% · Mo: 78% 70 1 15 61% Me: 55% · σ: 22,1% · Mo: 42% 241 2
język angielski poziom podstawowy (M) 165 96,3% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 98% 56 1 155 89,2% Me: 93% · σ: 11,7% · Mo: 95% 594 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 55 85% 🏆 Me: 88% · σ: 10,7% · Mo: 90% 248 1 134 76,8% Me: 82% · σ: 18,8% · Mo: 90% 732 4
język angielski ustny (M) 165 94,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 211 1 154 73,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2433 10
język polski poziom podstawowy (M) 168 75,2% 🏆 Me: 75% · σ: 10,3% · Mo: 78% 128 1 155 69% Me: 70% · σ: 11,9% · Mo: 75% 498 2
język polski poziom rozszerzony (M) 42 68,1% 🏆 Me: 69% · σ: 17,2% · Mo: 69% 165 1 42 30,0% Me: 30% · σ: 25,2% · Mo: 0% 1534 6
język polski ustny (M) 168 78,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 804 4 154 59,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3007 13
matematyka poziom podstawowy (M) 168 89,6% 🏆 Me: 94% · σ: 11,8% · Mo: 100% 59 1 155 62,2% Me: 62% · σ: 20,5% · Mo: 44% 1154 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 97 72,1% 🏆 Me: 78% · σ: 23,1% · Mo: 84% 27 1 51 34% Me: 27% · σ: 25,2% · Mo: 2% 823 5
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 76,4% 🏆 Me: 84% · σ: 18,4% · Mo: 84% 43 1 21 56,5% Me: 58% · σ: 18,9% · Mo: 72% 283 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 98,7%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU wypada lepiej w 13, a VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W SOSNOWCU w 0.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU VI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JANUSZA KORCZAKA W SOSNOWCU Różnica
matematyka 72,1% 34% 38,1 pkt proc.
język polski 68,1% 30,0% 38,0 pkt proc.
biologia 75,8% 38,7% 37,1 pkt proc.
geografia 79,9% 46,2% 33,8 pkt proc.
matematyka 89,6% 62,2% 27,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 1,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 97 osób w szkole A i 51 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.