Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA B (RSPO: 20508)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU

📍 Sosnowiec | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 50 75,8% 🏆 Me: 80% · σ: 12,7% · Mo: 82% 21 1 67 55,6% Me: 58% · σ: 18,0% · Mo: 48% 297 2
chemia poziom rozszerzony (M) 42 68,3% 🏆 Me: 67,5% · σ: 14,4% · Mo: 58% 49 1 39 48,2% Me: 47% · σ: 25,4% · Mo: 85% 307 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 61 73,2% 🏆 Me: 77% · σ: 17,9% · Mo: 82% 31 1 8 54,8% Me: 48,5% · σ: 23,1% · Mo: 73% 205 2
geografia poziom rozszerzony (M) 12 79,9% 🏆 Me: 81,5% · σ: 11,8% · Mo: 67% 24 1 60 64,5% Me: 66% · σ: 17,6% · Mo: 73% 203 2
historia poziom rozszerzony (M) 30 72,5% 🏆 Me: 78% · σ: 17,2% · Mo: 78% 70 1 22 42,5% Me: 42,5% · σ: 22,0% · Mo: 15% 752 4
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 102 77,4% 🏆 Me: 78% · σ: 11,4% · Mo: 75% 204 1 30 77,4% Me: 78% · σ: 7,6% · Mo: 72% 206 2
język angielski poziom podstawowy (M) 165 96,3% 🏆 Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 98% 56 1 211 91,2% Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 98% 425 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 55 85% 🏆 Me: 88% · σ: 10,7% · Mo: 90% 248 1 152 81,2% Me: 85% · σ: 15,0% · Mo: 93% 422 2
język angielski ustny (M) 165 94,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 211 1 211 87,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 729 3
język polski poziom podstawowy (M) 168 75,2% 🏆 Me: 75% · σ: 10,3% · Mo: 78% 128 1 212 66,3% Me: 65% · σ: 11,8% · Mo: 62% 723 5
język polski poziom rozszerzony (M) 42 68,1% 🏆 Me: 69% · σ: 17,2% · Mo: 69% 165 1 56 57,7% Me: 63% · σ: 23,0% · Mo: 46% 414 2
język polski ustny (M) 168 78,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 804 4 212 90,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 74 1
matematyka poziom podstawowy (M) 168 89,6% 🏆 Me: 94% · σ: 11,8% · Mo: 100% 59 1 212 70,1% Me: 72% · σ: 18,8% · Mo: 74% 715 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 97 72,1% 🏆 Me: 78% · σ: 23,1% · Mo: 84% 27 1 52 44,8% Me: 49% · σ: 25,8% · Mo: 24% 476 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 9 76,4% 🏆 Me: 84% · σ: 18,4% · Mo: 84% 43 1 30 61,6% Me: 68% · σ: 16,7% · Mo: 76% 195 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU wypada lepiej w 13, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU w 1, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. EMILII PLATER W SOSNOWCU Różnica
historia 72,5% 42,5% 30 pkt proc.
matematyka 72,1% 44,8% 27,3 pkt proc.
biologia 75,8% 55,6% 20,2 pkt proc.
chemia 68,3% 48,2% 20,1 pkt proc.
matematyka 89,6% 70,1% 19,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 30,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 30 osób w szkole A i 22 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.