Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. KAZIMIERZA MORAWSKIEGO W PRZEMYŚLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 8229)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 92,3%

SZKOŁA B (RSPO: 6490)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. KAZIMIERZA MORAWSKIEGO W PRZEMYŚLU

📍 Przemyśl | Zdawalność: 98,1%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 22,8% Me: 22% · σ: 6,4% · Mo: 22% 1659 4 68 49,8% 🏆 Me: 49% · σ: 18,5% · Mo: 55% 479 2
język angielski poziom podstawowy (M) 13 86,1% Me: 88% · σ: 10,0% · Mo: 93% 868 3 204 86,6% 🏆 Me: 93% · σ: 15,4% · Mo: 95% 826 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 13 59,2% Me: 62% · σ: 19,5% · Mo: -% 2443 9 190 76,6% 🏆 Me: 83% · σ: 19,5% · Mo: 95% 743 1
język angielski ustny (M) 13 95,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 123 1 204 91,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 428 3
język polski poziom podstawowy (M) 13 56,2% Me: 55% · σ: 14,1% · Mo: -% 1898 7 208 62,4% 🏆 Me: 63% · σ: 13,3% · Mo: 72% 1126 3
język polski ustny (M) 13 76,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 945 7 208 81,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 528 2
matematyka poziom podstawowy (M) 13 59,2% Me: 60% · σ: 21,4% · Mo: 74% 1342 8 208 73,0% 🏆 Me: 76% · σ: 20,5% · Mo: 98% 553 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 5 18,4% Me: 4% · σ: 22,7% · Mo: 4% 1460 6 70 57,1% 🏆 Me: 64% · σ: 23,4% · Mo: 66% 191 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. KAZIMIERZA MORAWSKIEGO W PRZEMYŚLU ma wyższą zdawalność ogólną (98,1% vs 92,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU wypada lepiej w 1, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. KAZIMIERZA MORAWSKIEGO W PRZEMYŚLU w 7.

Największe różnice

Przedmiot III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PRZEMYŚLU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PROF. KAZIMIERZA MORAWSKIEGO W PRZEMYŚLU Różnica
matematyka 18,4% 57,1% 38,7 pkt proc.
biologia 22,8% 49,8% 27,0 pkt proc.
język angielski 59,2% 76,6% 17,4 pkt proc.
matematyka 59,2% 73,0% 13,7 pkt proc.
język polski 56,2% 62,4% 6,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 5,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 38,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 70 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.