Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM MECHATRONICZNE NR 1 IM. PIOTRA DRZEWIECKIEGO czy XLI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JOACHIMA LELEWELA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 81756)

TECHNIKUM MECHATRONICZNE NR 1 IM. PIOTRA DRZEWIECKIEGO

📍 Warszawa | Zdawalność: 99,3%

SZKOŁA B (RSPO: 34512)

XLI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JOACHIMA LELEWELA

📍 Warszawa | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 91 58,2% Me: 60% · σ: 22,5% · Mo: 60% 159 34 25 65,6% 🏆 Me: 72% · σ: 18,7% · Mo: 58% 70 22
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 29 82,3% Me: 83% · σ: 9,7% · Mo: 78% 105 30 79 83,3% 🏆 Me: 83% · σ: 6,1% · Mo: 85% 76 26
język angielski poziom podstawowy (M) 141 95,7% Me: 98% · σ: 8,8% · Mo: 98% 93 32 240 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 4,8% · Mo: 98% 72 27
język angielski poziom rozszerzony (M) 111 92,6% 🏆 Me: 97% · σ: 9,3% · Mo: 97% 25 14 170 88,3% Me: 92% · σ: 11,0% · Mo: 95% 122 48
język angielski ustny (M) 141 95,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 152 32 240 93,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 254 50
język angielski ustny poziom dwujęzyczny (M) 5 94,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 35 3 13 91,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 55 9
język polski poziom podstawowy (M) 142 70,0% Me: 70% · σ: 11,4% · Mo: 70% 432 73 269 71,7% 🏆 Me: 73% · σ: 12,3% · Mo: 75% 295 55
język polski poziom rozszerzony (M) 7 61,7% Me: 66% · σ: 16,6% · Mo: 66% 293 62 118 67,1% 🏆 Me: 69% · σ: 18,2% · Mo: 69% 179 42
język polski ustny (M) 142 78,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 777 50 269 79,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 702 44
matematyka poziom podstawowy (M) 142 93,1% 🏆 Me: 96% · σ: 7,4% · Mo: 100% 21 10 269 87,0% Me: 92% · σ: 13,1% · Mo: 98% 94 31
matematyka poziom rozszerzony (M) 130 66,9% 🏆 Me: 70% · σ: 20,6% · Mo: 60% 65 24 145 65,3% Me: 68% · σ: 18,3% · Mo: 76% 78 27
matematyka zestaw zadań w języku angielskim (M) 5 84% 🏆 Me: 92% · σ: 15,0% · Mo: -% 1 1 33 65,9% Me: 72% · σ: 15,0% · Mo: 72% 8 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XLI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JOACHIMA LELEWELA ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 99,3%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM MECHATRONICZNE NR 1 IM. PIOTRA DRZEWIECKIEGO wypada lepiej w 6, a XLI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JOACHIMA LELEWELA w 6.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM MECHATRONICZNE NR 1 IM. PIOTRA DRZEWIECKIEGO XLI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. JOACHIMA LELEWELA Różnica
matematyka zestaw zadań w języku angielskim (M) 84% 65,9% 18,1 pkt proc.
fizyka 58,2% 65,6% 7,4 pkt proc.
matematyka 93,1% 87,0% 6,0 pkt proc.
język polski 61,7% 67,1% 5,4 pkt proc.
język angielski 92,6% 88,3% 4,3 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka zestaw zadań w języku angielskim (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 18,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 33 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.