Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: TECHNIKUM NR 2 W OSTRÓDZIE vs TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA I CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W OSTRÓDZIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 81594)

TECHNIKUM NR 2 W OSTRÓDZIE

📍 Ostróda | Zdawalność: 73,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 9 19,1% 🏆 Me: 15% · σ: 12,5% · Mo: 10% 1896 2 5 13,6% Me: 12% · σ: 4,5% · Mo: 12% 2276 3
geografia poziom rozszerzony (M) 9 37,2% 🏆 Me: 28% · σ: 20,9% · Mo: 28% 1204 3 8 25,8% Me: 24% · σ: 10,8% · Mo: 15% 2173 5
język angielski poziom podstawowy (M) 86 68,5% 🏆 Me: 74% · σ: 26,4% · Mo: 100% 2660 3 28 59,0% Me: 55% · σ: 24,3% · Mo: 37% 3597 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 59 58,7% 🏆 Me: 57% · σ: 25,5% · Mo: 83% 2502 3 17 46,4% Me: 48% · σ: 26,8% · Mo: 18% 3600 5
język angielski ustny (M) 86 69,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2945 3 28 68% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3127 5
język polski poziom podstawowy (M) 86 51,2% 🏆 Me: 52% · σ: 18,2% · Mo: 48% 2542 3 28 44,5% Me: 48% · σ: 16,5% · Mo: 33% 3420 4
język polski ustny (M) 86 60,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2891 4 28 67,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1990 3
matematyka poziom podstawowy (M) 86 50,8% 🏆 Me: 49% · σ: 23,5% · Mo: 60% 2072 3 26 40,8% Me: 42% · σ: 16,5% · Mo: 28% 3091 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA I CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W OSTRÓDZIE ma wyższą zdawalność ogólną (76,9% vs 73,3%).

Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W OSTRÓDZIE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA I CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W OSTRÓDZIE w 1.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W OSTRÓDZIE TECHNIKUM NR 1 W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH IM. STANISŁAWA STASZICA I CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W OSTRÓDZIE Różnica
język angielski 58,7% 46,4% 12,2 pkt proc.
geografia 37,2% 25,8% 11,5 pkt proc.
matematyka 50,8% 40,8% 9,9 pkt proc.
język angielski 68,5% 59,0% 9,5 pkt proc.
język polski 60,2% 67,4% 7,2 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: chemia poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M), matematyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 12,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 59 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.