Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 1 i TECHNIKUM NR 2 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 8090)

TECHNIKUM NR 1

📍 Lubliniec | Zdawalność: 73,5%

SZKOŁA B (RSPO: 105880)

TECHNIKUM NR 2

📍 Lubliniec | Zdawalność: 83,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 10 27,3% Me: 25% · σ: 14,6% · Mo: -% 2013 4 21 47,0% 🏆 Me: 53% · σ: 16,7% · Mo: 22% 709 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 7 17,4% Me: 18% · σ: 5,5% · Mo: 18% 534 2 17 39,2% 🏆 Me: 38% · σ: 13,8% · Mo: 36% 267 1
język angielski poziom podstawowy (M) 35 75,5% Me: 87% · σ: 25,0% · Mo: 90% 1886 4 110 80,8% 🏆 Me: 88% · σ: 19,1% · Mo: 97% 1356 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 28 65,5% Me: 76% · σ: 24,6% · Mo: 82% 1801 4 79 70,6% 🏆 Me: 78% · σ: 25,1% · Mo: 95% 1284 2
język angielski ustny (M) 34 80,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1509 4 110 82,3% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1326 3
język polski poziom podstawowy (M) 35 48,9% Me: 53% · σ: 18,0% · Mo: 53% 2850 5 112 59,8% 🏆 Me: 63% · σ: 21,8% · Mo: 78% 1414 3
język polski ustny (M) 35 67,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2026 4 112 75,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1068 3
matematyka poziom podstawowy (M) 35 46,9% Me: 42% · σ: 26,5% · Mo: 36% 2441 4 112 60,2% 🏆 Me: 61% · σ: 23,6% · Mo: 34% 1267 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 10 26% 🏆 Me: 20% · σ: 23,8% · Mo: 6% 1120 2 36 24,5% Me: 19% · σ: 19,3% · Mo: 12% 1178 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 2 ma wyższą zdawalność ogólną (83,9% vs 73,5%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 wypada lepiej w 1, a TECHNIKUM NR 2 w 8.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 TECHNIKUM NR 2 Różnica
informatyka 17,4% 39,2% 21,7 pkt proc.
geografia 27,3% 47,0% 19,7 pkt proc.
matematyka 46,9% 60,2% 13,3 pkt proc.
język polski 48,9% 59,8% 10,9 pkt proc.
język polski 67,1% 75,5% 8,4 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: biologia poziom rozszerzony (M), historia poziom rozszerzony (M), język polski poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 10,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „informatyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 21,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 17 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.