Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 1 W GLIWICACH i TECHNIKUM NR 17 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 80896)

TECHNIKUM NR 1 W GLIWICACH

📍 Gliwice | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 55775)

TECHNIKUM NR 17

📍 Katowice | Zdawalność: 98,5%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 19 49,3% Me: 47% · σ: 18,4% · Mo: 68% 628 4 5 55,4% 🏆 Me: 67% · σ: 22,0% · Mo: -% 427 6
informatyka poziom rozszerzony (M) 21 38,6% Me: 36% · σ: 17,2% · Mo: 36% 277 1 9 42,9% 🏆 Me: 46% · σ: 19,0% · Mo: -% 210 5
język angielski poziom podstawowy (M) 104 89,8% 🏆 Me: 94% · σ: 11,7% · Mo: 97% 542 7 135 85,7% Me: 93% · σ: 18,0% · Mo: 93% 899 13
język angielski poziom rozszerzony (M) 74 83,8% 🏆 Me: 88% · σ: 13,5% · Mo: 95% 292 2 108 77,1% Me: 83% · σ: 18,4% · Mo: 88% 713 12
język angielski ustny (M) 103 81,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1435 8 134 87,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 804 15
język polski poziom podstawowy (M) 104 64,1% Me: 65% · σ: 11,7% · Mo: 65% 940 6 135 66,3% 🏆 Me: 65% · σ: 12,9% · Mo: 55% 731 12
język polski ustny (M) 104 66,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2075 10 134 63,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2525 26
matematyka poziom podstawowy (M) 104 79,5% Me: 85% · σ: 16,1% · Mo: 90% 287 4 135 79,7% 🏆 Me: 84% · σ: 15,8% · Mo: 94% 278 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 59 36,8% 🏆 Me: 38% · σ: 16,8% · Mo: 20% 730 6 91 25,2% Me: 18% · σ: 22,1% · Mo: 2% 1144 12

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W GLIWICACH ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 98,5%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W GLIWICACH wypada lepiej w 4, a TECHNIKUM NR 17 w 5.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 1 W GLIWICACH TECHNIKUM NR 17 Różnica
matematyka 36,8% 25,2% 11,6 pkt proc.
język angielski 83,8% 77,1% 6,8 pkt proc.
geografia 49,3% 55,4% 6,1 pkt proc.
język angielski 81,2% 87,2% 6,0 pkt proc.
informatyka 38,6% 42,9% 4,3 pkt proc.
Przedmioty bez opublikowanego średniego wyniku w porównaniu: biologia poziom rozszerzony (M), chemia poziom rozszerzony (M), fizyka poziom rozszerzony (M) .

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 11,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 59 osób w szkole A i 91 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.