Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ czy LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 80864)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ

📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 89944)

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI

📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 13 65,1% 🏆 Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 68% 118 2 16 43,2% Me: 39% · σ: 15,1% · Mo: 38% 714 8
geografia poziom rozszerzony (M) 24 79,9% 🏆 Me: 80% · σ: 12,6% · Mo: 80% 25 1 7 68,7% Me: 68% · σ: 8,8% · Mo: 68% 138 3
język angielski poziom podstawowy (M) 129 96,5% 🏆 Me: 97% · σ: 3,3% · Mo: 97% 49 1 35 92,5% Me: 95% · σ: 7,8% · Mo: 97% 317 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 118 91,8% 🏆 Me: 94% · σ: 8,4% · Mo: 97% 41 1 33 82,3% Me: 82% · σ: 12,3% · Mo: 72% 363 7
język angielski ustny (M) 129 94,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 217 6 35 90,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 473 10
język polski poziom podstawowy (M) 134 70,6% Me: 71% · σ: 11,2% · Mo: 60% 375 3 35 77,4% 🏆 Me: 78% · σ: 11,2% · Mo: 72% 67 1
język polski poziom rozszerzony (M) 13 57,7% Me: 63% · σ: 17,8% · Mo: 29% 412 7 12 59,5% 🏆 Me: 60% · σ: 17,7% · Mo: 37% 351 5
język polski ustny (M) 134 92,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 51 2 35 91,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 58 3
matematyka poziom podstawowy (M) 134 94,4% 🏆 Me: 96% · σ: 7,0% · Mo: 100% 11 1 35 76,7% Me: 76% · σ: 13,1% · Mo: 70% 393 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 127 66% 🏆 Me: 68% · σ: 20,1% · Mo: 80% 71 1 8 40,8% Me: 47% · σ: 20,7% · Mo: 52% 598 7

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 8, a LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI w 2.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI Różnica
matematyka 66% 40,8% 25,2 pkt proc.
biologia 65,1% 43,2% 21,9 pkt proc.
matematyka 94,4% 76,7% 17,7 pkt proc.
geografia 79,9% 68,7% 11,2 pkt proc.
język angielski 91,8% 82,3% 9,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 127 osób w szkole A i 8 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.