Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ vs I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 80864)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ

📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 34526)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ

📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 13 65,1% Me: 68% · σ: 18,2% · Mo: 68% 118 2 132 66,8% 🏆 Me: 69% · σ: 15,9% · Mo: 72% 91 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 69 65,7% 🏆 Me: 70% · σ: 22,3% · Mo: 33% 69 1 20 54% Me: 58% · σ: 15,3% · Mo: 65% 215 2
geografia poziom rozszerzony (M) 24 79,9% 🏆 Me: 80% · σ: 12,6% · Mo: 80% 25 1 27 69,1% Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 63% 131 2
informatyka poziom rozszerzony (M) 18 66,4% 🏆 Me: 69% · σ: 22,4% · Mo: 62% 30 1 13 63,7% Me: 60% · σ: 20,6% · Mo: 60% 39 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 9 83,8% Me: 83% · σ: 8,4% · Mo: 72% 73 2 24 86,3% 🏆 Me: 88% · σ: 4,4% · Mo: 88% 31 1
język angielski poziom podstawowy (M) 129 96,5% 🏆 Me: 97% · σ: 3,3% · Mo: 97% 49 1 271 95,4% Me: 97% · σ: 6,3% · Mo: 98% 117 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 118 91,8% 🏆 Me: 94% · σ: 8,4% · Mo: 97% 41 1 224 89,1% Me: 93% · σ: 12,0% · Mo: 97% 104 2
język angielski ustny (M) 129 94,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 217 6 271 94,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 191 5
język polski poziom podstawowy (M) 134 70,6% 🏆 Me: 71% · σ: 11,2% · Mo: 60% 375 3 277 68,2% Me: 68% · σ: 12,2% · Mo: 62% 567 7
język polski poziom rozszerzony (M) 13 57,7% Me: 63% · σ: 17,8% · Mo: 29% 412 7 80 64,4% 🏆 Me: 66% · σ: 23,4% · Mo: 66% 228 3
język polski ustny (M) 134 92,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 51 2 277 95,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 17 1
matematyka poziom podstawowy (M) 134 94,4% 🏆 Me: 96% · σ: 7,0% · Mo: 100% 11 1 277 85,2% Me: 90% · σ: 14,4% · Mo: 94% 128 2
matematyka poziom rozszerzony (M) 127 66% 🏆 Me: 68% · σ: 20,1% · Mo: 80% 71 1 144 60,2% Me: 64% · σ: 23,5% · Mo: 66% 131 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 8, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ w 5.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W BIELSKU-BIAŁEJ I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ Różnica
fizyka 65,7% 54% 11,7 pkt proc.
geografia 79,9% 69,1% 10,8 pkt proc.
matematyka 94,4% 85,2% 9,2 pkt proc.
język polski 57,7% 64,4% 6,7 pkt proc.
matematyka 66% 60,2% 5,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 11,7 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 69 osób w szkole A i 20 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.