Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA vs TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 79937)

XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA

📍 Poznań | Zdawalność: 99,0%

SZKOŁA B (RSPO: 90578)

TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE

📍 Poznań | Zdawalność: 89,7%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 31 53,3% 🏆 Me: 52% · σ: 14,7% · Mo: 53% 497 28 30 41,1% Me: 33% · σ: 21,5% · Mo: 32% 982 36
historia poziom rozszerzony (M) 8 41% Me: 43,5% · σ: 18,5% · Mo: -% 791 31 11 45,6% 🏆 Me: 47% · σ: 21,4% · Mo: 65% 659 23
język angielski poziom podstawowy (M) 96 91,2% 🏆 Me: 95% · σ: 11,7% · Mo: 98% 422 25 143 78,7% Me: 85% · σ: 19,5% · Mo: 88% 1556 55
język angielski poziom rozszerzony (M) 78 82,2% 🏆 Me: 88% · σ: 16,4% · Mo: 90% 368 24 117 68,3% Me: 73% · σ: 24,3% · Mo: 67% 1517 49
język angielski ustny (M) 96 91,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 422 17 142 76,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2070 61
język polski poziom podstawowy (M) 97 70,1% 🏆 Me: 70% · σ: 13,6% · Mo: 78% 423 27 146 63,7% Me: 63% · σ: 15,9% · Mo: 63% 990 40
język polski poziom rozszerzony (M) 45 58,6% 🏆 Me: 60% · σ: 25,4% · Mo: 34% 380 19 32 53,5% Me: 55,5% · σ: 21,7% · Mo: 51% 546 29
język polski ustny (M) 97 62,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2667 52 145 62,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2537 49
język rosyjski poziom rozszerzony (M) 6 95,3% 🏆 Me: 95% · σ: 2,9% · Mo: 93% 12 1 6 90,2% Me: 92,5% · σ: 3,8% · Mo: 93% 48 2
matematyka poziom podstawowy (M) 97 64,9% 🏆 Me: 66% · σ: 19,1% · Mo: 56% 1008 30 146 51,9% Me: 50% · σ: 20,4% · Mo: 50% 1968 55
matematyka poziom rozszerzony (M) 28 22,7% 🏆 Me: 19% · σ: 20,2% · Mo: 0% 1246 37 18 12,6% Me: 10% · σ: 12,4% · Mo: 0% 1827 53

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA ma wyższą zdawalność ogólną (99,0% vs 89,7%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE w 2.

Największe różnice

Przedmiot XXI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. GEN. WŁADYSŁAWA ANDERSA TECHNIKUM POLIGRAFICZNO-ADMINISTRACYJNE Różnica
język angielski 91,1% 76,4% 14,8 pkt proc.
język angielski 82,2% 68,3% 13,9 pkt proc.
matematyka 64,9% 51,9% 13,0 pkt proc.
język angielski 91,2% 78,7% 12,5 pkt proc.
geografia 53,3% 41,1% 12,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 9,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 14,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 96 osób w szkole A i 142 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.