Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 79902)

VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 7713)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 18 61,2% Me: 65% · σ: 18,2% · Mo: 80% 178 12 52 77,5% 🏆 Me: 80% · σ: 12,1% · Mo: 88% 11 1
chemia poziom rozszerzony (M) 14 66,7% Me: 67% · σ: 12,8% · Mo: 65% 60 4 52 68,7% 🏆 Me: 72% · σ: 17,8% · Mo: 72% 45 3
fizyka poziom rozszerzony (M) 7 66,6% Me: 72% · σ: 22,8% · Mo: 78% 63 3 31 71,9% 🏆 Me: 72% · σ: 15,0% · Mo: 57% 39 2
geografia poziom rozszerzony (M) 17 74,7% Me: 73% · σ: 9,6% · Mo: 70% 58 6 23 79% 🏆 Me: 77% · σ: 10,9% · Mo: 75% 30 1
historia poziom rozszerzony (M) 7 84% Me: 83,5% · σ: 12,3% · Mo: 80% 12 2 34 86,2% 🏆 Me: 87,5% · σ: 9,1% · Mo: 87% 4 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 13 80,3% Me: 80% · σ: 8,2% · Mo: 75% 152 17 68 82,1% 🏆 Me: 83% · σ: 7,2% · Mo: 90% 117 14
język angielski poziom podstawowy (M) 72 95,7% Me: 97% · σ: 3,9% · Mo: 98% 94 9 195 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 73 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 58 87,4% Me: 90% · σ: 9,5% · Mo: 87% 162 15 92 89,9% 🏆 Me: 93% · σ: 10,5% · Mo: 93% 84 7
język angielski ustny (M) 72 92,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 297 19 195 94% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 227 12
język polski poziom podstawowy (M) 73 70,0% Me: 72% · σ: 10,3% · Mo: 58% 431 30 204 82,4% 🏆 Me: 85% · σ: 11,9% · Mo: 92% 11 1
język polski poziom rozszerzony (M) 13 45,7% Me: 43% · σ: 14,0% · Mo: 29% 877 43 53 61,0% 🏆 Me: 60% · σ: 21,8% · Mo: 34% 314 18
język polski ustny (M) 73 76,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 938 35 204 93,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 41 3
matematyka poziom podstawowy (M) 73 83,4% Me: 86% · σ: 15,0% · Mo: 100% 161 16 204 89,5% 🏆 Me: 94% · σ: 11,9% · Mo: 100% 61 6
matematyka poziom rozszerzony (M) 35 79,7% 🏆 Me: 84% · σ: 18,8% · Mo: 96% 4 1 141 70,6% Me: 74% · σ: 18,9% · Mo: 66% 35 3
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 10 73,4% Me: 80% · σ: 16,6% · Mo: -% 69 11 20 81,3% 🏆 Me: 85% · σ: 12,4% · Mo: 88% 16 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE w 14.

Największe różnice

Przedmiot VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE Różnica
biologia 61,2% 77,5% 16,4 pkt proc.
język polski 76,8% 93,0% 16,3 pkt proc.
język polski 45,7% 61,0% 15,3 pkt proc.
język polski 70,0% 82,4% 12,4 pkt proc.
matematyka 79,7% 70,6% 9,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 52 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.