Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA czy TECHNIKUM NR 2? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 7948)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA

📍 Lubliniec | Zdawalność: 94,1%

SZKOŁA B (RSPO: 105880)

TECHNIKUM NR 2

📍 Lubliniec | Zdawalność: 83,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 51 56,7% 🏆 Me: 62% · σ: 22,7% · Mo: 28% 276 1 10 31,2% Me: 37,5% · σ: 9,4% · Mo: 38% 1189 3
geografia poziom rozszerzony (M) 60 39,5% Me: 34% · σ: 17,8% · Mo: 20% 1072 3 21 47,0% 🏆 Me: 53% · σ: 16,7% · Mo: 22% 709 2
historia poziom rozszerzony (M) 11 40,5% 🏆 Me: 47% · σ: 22,9% · Mo: 13% 802 1 9 31,6% Me: 33% · σ: 16,2% · Mo: -% 1010 2
język angielski poziom podstawowy (M) 151 79,0% Me: 87% · σ: 20,0% · Mo: 97% 1526 3 110 80,8% 🏆 Me: 88% · σ: 19,1% · Mo: 97% 1356 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 112 67,2% Me: 73% · σ: 23,0% · Mo: 92% 1624 3 79 70,6% 🏆 Me: 78% · σ: 25,1% · Mo: 95% 1284 2
język angielski ustny (M) 151 84,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1132 2 110 82,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1326 3
język polski poziom podstawowy (M) 152 64% 🏆 Me: 65% · σ: 14,3% · Mo: 67% 950 2 112 59,8% Me: 63% · σ: 21,8% · Mo: 78% 1414 3
język polski poziom rozszerzony (M) 31 42,3% 🏆 Me: 37% · σ: 27,4% · Mo: 34% 1014 2 12 29,2% Me: 30% · σ: 15,6% · Mo: 20% 1573 3
język polski ustny (M) 152 78,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 812 2 112 75,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1068 3
matematyka poziom podstawowy (M) 152 65,1% 🏆 Me: 66% · σ: 22,7% · Mo: 76% 1000 2 112 60,2% Me: 61% · σ: 23,6% · Mo: 34% 1267 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 42 32,7% 🏆 Me: 30% · σ: 23,3% · Mo: 10% 879 1 36 24,5% Me: 19% · σ: 19,3% · Mo: 12% 1178 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA ma wyższą zdawalność ogólną (94,1% vs 83,9%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA wypada lepiej w 8, a TECHNIKUM NR 2 w 3.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ADAMA MICKIEWICZA TECHNIKUM NR 2 Różnica
biologia 56,7% 31,2% 25,5 pkt proc.
język polski 42,3% 29,2% 13,0 pkt proc.
historia 40,5% 31,6% 9,0 pkt proc.
matematyka 32,7% 24,5% 8,2 pkt proc.
geografia 39,5% 47,0% 7,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 10,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 51 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.