Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE czy VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 7713)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 79902)

VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 52 77,5% 🏆 Me: 80% · σ: 12,1% · Mo: 88% 11 1 18 61,2% Me: 65% · σ: 18,2% · Mo: 80% 178 12
chemia poziom rozszerzony (M) 52 68,7% 🏆 Me: 72% · σ: 17,8% · Mo: 72% 45 3 14 66,7% Me: 67% · σ: 12,8% · Mo: 65% 60 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 71,9% 🏆 Me: 72% · σ: 15,0% · Mo: 57% 39 2 7 66,6% Me: 72% · σ: 22,8% · Mo: 78% 63 3
geografia poziom rozszerzony (M) 23 79% 🏆 Me: 77% · σ: 10,9% · Mo: 75% 30 1 17 74,7% Me: 73% · σ: 9,6% · Mo: 70% 58 6
historia poziom rozszerzony (M) 34 86,2% 🏆 Me: 87,5% · σ: 9,1% · Mo: 87% 4 1 7 84% Me: 83,5% · σ: 12,3% · Mo: 80% 12 2
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 68 82,1% 🏆 Me: 83% · σ: 7,2% · Mo: 90% 117 14 13 80,3% Me: 80% · σ: 8,2% · Mo: 75% 152 17
język angielski poziom podstawowy (M) 195 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 73 5 72 95,7% Me: 97% · σ: 3,9% · Mo: 98% 94 9
język angielski poziom rozszerzony (M) 92 89,9% 🏆 Me: 93% · σ: 10,5% · Mo: 93% 84 7 58 87,4% Me: 90% · σ: 9,5% · Mo: 87% 162 15
język angielski ustny (M) 195 94% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 227 12 72 92,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 297 19
język polski poziom podstawowy (M) 204 82,4% 🏆 Me: 85% · σ: 11,9% · Mo: 92% 11 1 73 70,0% Me: 72% · σ: 10,3% · Mo: 58% 431 30
język polski poziom rozszerzony (M) 53 61,0% 🏆 Me: 60% · σ: 21,8% · Mo: 34% 314 18 13 45,7% Me: 43% · σ: 14,0% · Mo: 29% 877 43
język polski ustny (M) 204 93,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 41 3 73 76,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 938 35
matematyka poziom podstawowy (M) 204 89,5% 🏆 Me: 94% · σ: 11,9% · Mo: 100% 61 6 73 83,4% Me: 86% · σ: 15,0% · Mo: 100% 161 16
matematyka poziom rozszerzony (M) 141 70,6% Me: 74% · σ: 18,9% · Mo: 66% 35 3 35 79,7% 🏆 Me: 84% · σ: 18,8% · Mo: 96% 4 1
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 20 81,3% 🏆 Me: 85% · σ: 12,4% · Mo: 88% 16 3 10 73,4% Me: 80% · σ: 16,6% · Mo: -% 69 11

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE wypada lepiej w 14, a VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE VIII PRYWATNE AKADEMICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
biologia 77,5% 61,2% 16,4 pkt proc.
język polski 93,0% 76,8% 16,3 pkt proc.
język polski 61,0% 45,7% 15,3 pkt proc.
język polski 82,4% 70,0% 12,4 pkt proc.
matematyka 70,6% 79,7% 9,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 16,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 52 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.