Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE czy VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 7713)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 34199)

VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA

📍 Poznań | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 52 77,5% Me: 80% · σ: 12,1% · Mo: 88% 11 1 75 78,2% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 78% 10 1
chemia poziom rozszerzony (M) 52 68,7% Me: 72% · σ: 17,8% · Mo: 72% 45 3 63 73,6% 🏆 Me: 82% · σ: 21,7% · Mo: 90% 21 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 71,9% Me: 72% · σ: 15,0% · Mo: 57% 39 2 50 81,0% 🏆 Me: 83% · σ: 15,3% · Mo: 82% 4 1
geografia poziom rozszerzony (M) 23 79% 🏆 Me: 77% · σ: 10,9% · Mo: 75% 30 1 27 75,3% Me: 77% · σ: 11,6% · Mo: 77% 53 3
informatyka poziom rozszerzony (M) 6 84,7% 🏆 Me: 83% · σ: 8,6% · Mo: 78% 1 1 61 76,1% Me: 82% · σ: 18,3% · Mo: 88% 6 1
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 68 82,1% Me: 83% · σ: 7,2% · Mo: 90% 117 14 12 83% 🏆 Me: 86% · σ: 7,8% · Mo: 82% 84 5
język angielski poziom podstawowy (M) 195 96,0% Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 73 5 198 97,1% 🏆 Me: 97,5% · σ: 2,7% · Mo: 100% 32 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 92 89,9% Me: 93% · σ: 10,5% · Mo: 93% 84 7 171 93,5% 🏆 Me: 95% · σ: 7,3% · Mo: 98% 12 1
język angielski ustny (M) 195 94% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 227 12 198 97,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 51 5
język niemiecki poziom rozszerzony (M) 5 88,2% 🏆 Me: 88% · σ: 6,1% · Mo: 95% 9 3 14 77,6% Me: 78,5% · σ: 14,0% · Mo: 67% 31 4
język polski poziom podstawowy (M) 204 82,4% 🏆 Me: 85% · σ: 11,9% · Mo: 92% 11 1 200 80,6% Me: 83% · σ: 12,8% · Mo: 93% 19 3
język polski poziom rozszerzony (M) 53 61,0% Me: 60% · σ: 21,8% · Mo: 34% 314 18 13 69,3% 🏆 Me: 71% · σ: 18,8% · Mo: 37% 140 9
język polski ustny (M) 204 93,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 41 3 200 91,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 68 2
matematyka poziom podstawowy (M) 204 89,5% Me: 94% · σ: 11,9% · Mo: 100% 61 6 200 94,4% 🏆 Me: 96% · σ: 7,1% · Mo: 100% 12 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 141 70,6% Me: 74% · σ: 18,9% · Mo: 66% 35 3 131 78,4% 🏆 Me: 80% · σ: 17,1% · Mo: 100% 6 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE wypada lepiej w 5, a VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA w 10.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE VIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM ADAMA MICKIEWICZA Różnica
język niemiecki 88,2% 77,6% 10,6 pkt proc.
fizyka 71,9% 81,0% 9,0 pkt proc.
informatyka 84,7% 76,1% 8,6 pkt proc.
język polski 61,0% 69,3% 8,3 pkt proc.
matematyka 70,6% 78,4% 7,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język niemiecki poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 10,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 14 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.