Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE vs II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 7713)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 27081)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE

📍 Kraków | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 52 77,5% 🏆 Me: 80% · σ: 12,1% · Mo: 88% 11 1 84 70,8% Me: 73% · σ: 16,2% · Mo: 72% 48 3
chemia poziom rozszerzony (M) 52 68,7% Me: 72% · σ: 17,8% · Mo: 72% 45 3 91 70,8% 🏆 Me: 76% · σ: 18,4% · Mo: 77% 32 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 71,9% 🏆 Me: 72% · σ: 15,0% · Mo: 57% 39 2 65 64,7% Me: 70% · σ: 21,3% · Mo: 90% 77 4
geografia poziom rozszerzony (M) 23 79% 🏆 Me: 77% · σ: 10,9% · Mo: 75% 30 1 36 75,5% Me: 79% · σ: 15,9% · Mo: 82% 52 5
historia poziom rozszerzony (M) 34 86,2% 🏆 Me: 87,5% · σ: 9,1% · Mo: 87% 4 1 24 72,9% Me: 79% · σ: 20,9% · Mo: 78% 63 9
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 68 82,1% 🏆 Me: 83% · σ: 7,2% · Mo: 90% 117 14 52 82% Me: 83% · σ: 7,5% · Mo: 82% 118 15
język angielski poziom podstawowy (M) 195 96,0% 🏆 Me: 97% · σ: 4,2% · Mo: 98% 73 5 277 95% Me: 97% · σ: 5,8% · Mo: 97% 151 17
język angielski poziom rozszerzony (M) 92 89,9% 🏆 Me: 93% · σ: 10,5% · Mo: 93% 84 7 200 88,3% Me: 92% · σ: 11,3% · Mo: 97% 123 11
język angielski ustny (M) 195 94% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 227 12 277 99,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 13 2
język polski poziom podstawowy (M) 204 82,4% 🏆 Me: 85% · σ: 11,9% · Mo: 92% 11 1 278 75,5% Me: 75% · σ: 12,6% · Mo: 73% 120 9
język polski poziom rozszerzony (M) 53 61,0% 🏆 Me: 60% · σ: 21,8% · Mo: 34% 314 18 53 58,6% Me: 63% · σ: 23,2% · Mo: 69% 376 20
język polski ustny (M) 204 93,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 41 3 278 77,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 889 31
matematyka poziom podstawowy (M) 204 89,5% Me: 94% · σ: 11,9% · Mo: 100% 61 6 278 89,8% 🏆 Me: 94% · σ: 12,5% · Mo: 100% 55 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 141 70,6% 🏆 Me: 74% · σ: 18,9% · Mo: 66% 35 3 202 65,3% Me: 68% · σ: 21,4% · Mo: 66% 77 6
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 20 81,3% 🏆 Me: 85% · σ: 12,4% · Mo: 88% 16 3 10 73,2% Me: 78% · σ: 19,1% · Mo: 80% 72 12

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 15 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE wypada lepiej w 12, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE w 3.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BARTŁOMIEJA NOWODWORSKIEGO W KRAKOWIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE Różnica
język polski 93,0% 77,3% 15,8 pkt proc.
historia 86,2% 72,9% 13,4 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 81,3% 73,2% 8,1 pkt proc.
fizyka 71,9% 64,7% 7,3 pkt proc.
język polski 82,4% 75,5% 6,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 15,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 204 osób w szkole A i 278 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.