Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU czy BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W SANDOMIERZU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 75956)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU

📍 Sandomierz | Zdawalność: 94,9%

SZKOŁA B (RSPO: 478631)

BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W SANDOMIERZU

📍 Sandomierz | Zdawalność: 20%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 116 75,5% 🏆 Me: 85% · σ: 22,7% · Mo: 97% 1888 3 5 56,4% Me: 42% · σ: 28,0% · Mo: -% 3808 8
język angielski ustny (M) 116 82,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1302 3 5 69,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2898 5
język polski poziom podstawowy (M) 117 56,3% 🏆 Me: 58% · σ: 17,1% · Mo: 58% 1880 3 5 37,2% Me: 28% · σ: 22,1% · Mo: -% 3992 8
język polski ustny (M) 117 70,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1611 2 5 66,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2077 3
matematyka poziom podstawowy (M) 117 66,2% 🏆 Me: 68% · σ: 23,3% · Mo: 100% 936 4 5 24% Me: 16% · σ: 16,0% · Mo: 16% 4214 9

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU ma wyższą zdawalność ogólną (94,9% vs 20%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU wypada lepiej w 5, a BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W SANDOMIERZU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU BRANŻOWA SZKOŁA II STOPNIA W SANDOMIERZU Różnica
matematyka 66,2% 24% 42,2 pkt proc.
język polski 56,3% 37,2% 19,1 pkt proc.
język angielski 75,5% 56,4% 19,1 pkt proc.
język angielski 82,6% 69,8% 12,8 pkt proc.
język polski 70,6% 66,6% 4,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 74,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 42,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 117 osób w szkole A i 5 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.