Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU vs TECHNIKUM NR 1 W SANDOMIERZU. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 75956)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU

📍 Sandomierz | Zdawalność: 94,9%

SZKOŁA B (RSPO: 124134)

TECHNIKUM NR 1 W SANDOMIERZU

📍 Sandomierz | Zdawalność: 76,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 31 42,3% 🏆 Me: 37% · σ: 19,0% · Mo: 33% 928 2 12 32,2% Me: 22,5% · σ: 22,6% · Mo: 15% 1566 4
język angielski poziom podstawowy (M) 116 75,5% 🏆 Me: 85% · σ: 22,7% · Mo: 97% 1888 3 80 73,6% Me: 83% · σ: 21,7% · Mo: 92% 2109 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 87 65,6% 🏆 Me: 68% · σ: 23,2% · Mo: 85% 1793 4 53 63,8% Me: 68% · σ: 24,6% · Mo: 52% 1962 5
język angielski ustny (M) 116 82,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1302 3 80 75,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2236 4
język polski poziom podstawowy (M) 117 56,3% 🏆 Me: 58% · σ: 17,1% · Mo: 58% 1880 3 80 48,6% Me: 50% · σ: 16,4% · Mo: 57% 2893 5
język polski poziom rozszerzony (M) 34 55,4% 🏆 Me: 57% · σ: 19,4% · Mo: 57% 476 3 6 33,8% Me: 43% · σ: 23,7% · Mo: -% 1381 5
język polski ustny (M) 117 70,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1611 2 80 62,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2561 4
matematyka poziom podstawowy (M) 117 66,2% 🏆 Me: 68% · σ: 23,3% · Mo: 100% 936 4 80 53,5% Me: 55% · σ: 23,3% · Mo: 56% 1815 5
matematyka poziom rozszerzony (M) 51 39,2% 🏆 Me: 38% · σ: 21,9% · Mo: 32% 651 2 20 16,6% Me: 15% · σ: 16,2% · Mo: 0% 1581 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU ma wyższą zdawalność ogólną (94,9% vs 76,2%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 1 W SANDOMIERZU w 0.

Największe różnice

Przedmiot II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU TECHNIKUM NR 1 W SANDOMIERZU Różnica
matematyka 39,2% 16,6% 22,6 pkt proc.
język polski 55,4% 33,8% 21,5 pkt proc.
matematyka 66,2% 53,5% 12,7 pkt proc.
geografia 42,3% 32,2% 10,1 pkt proc.
język polski 70,6% 62,8% 7,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 51 osób w szkole A i 20 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.