Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COLLEGIUM GOSTOMIANUM W SANDOMIERZU i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 75954)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COLLEGIUM GOSTOMIANUM W SANDOMIERZU

📍 Sandomierz | Zdawalność: 99,4%

SZKOŁA B (RSPO: 75956)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU

📍 Sandomierz | Zdawalność: 94,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 55 56,8% 🏆 Me: 57% · σ: 19,5% · Mo: 38% 274 3 26 44% Me: 44% · σ: 19,4% · Mo: 17% 694 4
chemia poziom rozszerzony (M) 39 51,3% 🏆 Me: 45% · σ: 26,2% · Mo: 35% 248 1 15 43,4% Me: 43% · σ: 17,9% · Mo: 25% 421 2
fizyka poziom rozszerzony (M) 31 43,5% Me: 45% · σ: 25,8% · Mo: 7% 374 2 22 61,5% 🏆 Me: 67% · σ: 25,8% · Mo: 88% 118 1
geografia poziom rozszerzony (M) 36 43,6% 🏆 Me: 44% · σ: 15,8% · Mo: 30% 870 1 31 42,3% Me: 37% · σ: 19,0% · Mo: 33% 928 2
historia poziom rozszerzony (M) 13 51,9% 🏆 Me: 50% · σ: 18,2% · Mo: 63% 481 1 9 49,8% Me: 45% · σ: 22,9% · Mo: 37% 540 2
język angielski poziom podstawowy (M) 170 85,4% 🏆 Me: 92,5% · σ: 15,8% · Mo: 97% 918 2 116 75,5% Me: 85% · σ: 22,7% · Mo: 97% 1888 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 109 71,1% 🏆 Me: 77% · σ: 21,6% · Mo: 92% 1226 2 87 65,6% Me: 68% · σ: 23,2% · Mo: 85% 1793 4
język angielski ustny (M) 170 91,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 442 1 116 82,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1302 3
język polski poziom podstawowy (M) 170 66,4% 🏆 Me: 67,5% · σ: 14,6% · Mo: 72% 718 1 117 56,3% Me: 58% · σ: 17,1% · Mo: 58% 1880 3
język polski poziom rozszerzony (M) 46 62,4% 🏆 Me: 64,5% · σ: 15,8% · Mo: 54% 273 2 34 55,4% Me: 57% · σ: 19,4% · Mo: 57% 476 3
język polski ustny (M) 170 79,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 676 1 117 70,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1611 2
matematyka poziom podstawowy (M) 170 76,8% 🏆 Me: 80% · σ: 17,9% · Mo: 100% 383 3 117 66,2% Me: 68% · σ: 23,3% · Mo: 100% 936 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 102 44,6% 🏆 Me: 46% · σ: 21,6% · Mo: 60% 486 1 51 39,2% Me: 38% · σ: 21,9% · Mo: 32% 651 2
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) 10 53,4% 🏆 Me: 51% · σ: 13,8% · Mo: -% 324 1 11 27,8% Me: 28% · σ: 15,4% · Mo: 10% 791 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COLLEGIUM GOSTOMIANUM W SANDOMIERZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,4% vs 94,9%).

Spośród 14 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COLLEGIUM GOSTOMIANUM W SANDOMIERZU wypada lepiej w 13, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE COLLEGIUM GOSTOMIANUM W SANDOMIERZU II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI W SANDOMIERZU Różnica
wiedza o społeczeństwie 53,4% 27,8% 25,6 pkt proc.
fizyka 43,5% 61,5% 18,0 pkt proc.
biologia 56,8% 44% 12,8 pkt proc.
matematyka 76,8% 66,2% 10,7 pkt proc.
język polski 66,4% 56,3% 10,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 4,5 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22)”: szkoła A ma wynik wyższy o 25,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 11 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.