Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA KOPALIŃSKIEGO i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 18 | 50% Me: 42,5% · σ: 20,9% · Mo: 28% | 474 | 5 | 132 | 66,8% Me: 69% · σ: 15,9% · Mo: 72% | 91 | 1 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 10 | 41,1% Me: 32% · σ: 31,1% · Mo: -% | 483 | 4 | 84 | 64,3% Me: 69% · σ: 22,3% · Mo: 67% | 77 | 1 |
| język angielski poziom dwujęzyczny (M) | 29 | 70,4% Me: 72% · σ: 12,7% · Mo: 58% | 332 | 4 | 24 | 86,3% Me: 88% · σ: 4,4% · Mo: 88% | 31 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 29 | 95,6% Me: 97% · σ: 3,2% · Mo: 98% | 103 | 2 | 271 | 95,4% Me: 97% · σ: 6,3% · Mo: 98% | 117 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 29 | 98,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 22 | 2 | 271 | 94,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 191 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 29 | 70,2% Me: 68% · σ: 12,2% · Mo: 68% | 407 | 4 | 277 | 68,2% Me: 68% · σ: 12,2% · Mo: 62% | 567 | 7 |
| język polski ustny (M) | 29 | 87,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 179 | 6 | 277 | 95,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 17 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 29 | 79,8% Me: 84% · σ: 14,6% · Mo: 84% | 277 | 4 | 277 | 85,2% Me: 90% · σ: 14,4% · Mo: 94% | 128 | 2 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 8 | 46% Me: 34% · σ: 28,4% · Mo: -% | 438 | 4 | 144 | 60,2% Me: 64% · σ: 23,5% · Mo: 66% | 131 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA KOPALIŃSKIEGO wypada lepiej w 3, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ w 6.
| Przedmiot | DWUJĘZYCZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. WŁADYSŁAWA KOPALIŃSKIEGO | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MIKOŁAJA KOPERNIKA W BIELSKU-BIAŁEJ | Różnica |
|---|---|---|---|
| chemia | 41,1% | 64,3% | 23,2 pkt proc. |
| biologia | 50% | 66,8% | 16,8 pkt proc. |
| język angielski | 70,4% | 86,3% | 15,9 pkt proc. |
| matematyka | 46% | 60,2% | 14,2 pkt proc. |
| język polski | 87,5% | 95,7% | 8,3 pkt proc. |
Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 23,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 10 osób w szkole A i 84 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.