Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE i TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 75655)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 75658)

TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 84%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 160 91,3% 🏆 Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 97% 406 1 51 71,8% Me: 80% · σ: 24,4% · Mo: 77% 2296 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 142 78,9% 🏆 Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 87% 592 1 42 52,5% Me: 47,5% · σ: 25,0% · Mo: 40% 3146 5
język angielski ustny (M) 160 85,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 937 1 50 67,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3186 4
język polski poziom podstawowy (M) 164 70,5% 🏆 Me: 70% · σ: 12,7% · Mo: 75% 390 1 51 49,1% Me: 50% · σ: 12,1% · Mo: 42% 2834 5
język polski ustny (M) 164 74,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1125 1 50 46,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4144 6
matematyka poziom podstawowy (M) 164 76,8% 🏆 Me: 79% · σ: 16,4% · Mo: 94% 387 1 51 48,2% Me: 44% · σ: 18,7% · Mo: 40% 2309 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 105 35,8% 🏆 Me: 36% · σ: 22,0% · Mo: 18% 759 1 15 5,9% Me: 2% · σ: 7,4% · Mo: 2% 2211 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 84%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE TECHNIKUM NR 1 W PSZCZYNIE Różnica
matematyka 35,8% 5,9% 29,9 pkt proc.
matematyka 76,8% 48,2% 28,5 pkt proc.
język polski 74,9% 46,7% 28,2 pkt proc.
język angielski 78,9% 52,5% 26,4 pkt proc.
język polski 70,5% 49,1% 21,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 16,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,9 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 105 osób w szkole A i 15 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.