Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE vs TECHNIKUM NR 3 W PSZCZYNIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 75655)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 104143)

TECHNIKUM NR 3 W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 80,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 58 55,2% 🏆 Me: 54% · σ: 17,3% · Mo: 72% 311 1 27 16,8% Me: 15% · σ: 6,3% · Mo: 12% 2077 4
fizyka poziom rozszerzony (M) 19 42,4% 🏆 Me: 35% · σ: 25,5% · Mo: 17% 394 2 18 5,6% Me: 5% · σ: 3,9% · Mo: 3% 887 3
geografia poziom rozszerzony (M) 37 59,8% 🏆 Me: 58% · σ: 18,8% · Mo: 52% 303 1 14 20,4% Me: 18% · σ: 10,5% · Mo: 18% 2644 4
język angielski poziom podstawowy (M) 160 91,3% 🏆 Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 97% 406 1 156 66,8% Me: 72,5% · σ: 24,9% · Mo: 90% 2862 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 142 78,9% 🏆 Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 87% 592 1 103 56,0% Me: 60% · σ: 25,0% · Mo: 80% 2781 4
język angielski ustny (M) 160 85,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 937 1 153 68,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3109 3
język polski poziom podstawowy (M) 164 70,5% 🏆 Me: 70% · σ: 12,7% · Mo: 75% 390 1 156 49,2% Me: 50% · σ: 16,8% · Mo: 42% 2811 4
język polski poziom rozszerzony (M) 28 59,7% 🏆 Me: 60% · σ: 23,8% · Mo: 49% 345 1 10 19,7% Me: 3% · σ: 25,0% · Mo: 3% 1887 4
język polski ustny (M) 164 74,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1125 1 154 50,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3935 5
matematyka poziom podstawowy (M) 164 76,8% 🏆 Me: 79% · σ: 16,4% · Mo: 94% 387 1 156 42,6% Me: 40% · σ: 19,3% · Mo: 34% 2928 4
matematyka poziom rozszerzony (M) 105 35,8% 🏆 Me: 36% · σ: 22,0% · Mo: 18% 759 1 19 9,6% Me: 4% · σ: 13,8% · Mo: 0% 2010 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 80,3%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE wypada lepiej w 11, a TECHNIKUM NR 3 W PSZCZYNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE TECHNIKUM NR 3 W PSZCZYNIE Różnica
język polski 59,7% 19,7% 40,0 pkt proc.
geografia 59,8% 20,4% 39,5 pkt proc.
biologia 55,2% 16,8% 38,4 pkt proc.
fizyka 42,4% 5,6% 36,8 pkt proc.
matematyka 76,8% 42,6% 34,2 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 19,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 40,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 28 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.