Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE vs IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.

SZKOŁA A (RSPO: 75655)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 104142)

IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE

📍 Pszczyna | Zdawalność: 80%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 58 55,2% 🏆 Me: 54% · σ: 17,3% · Mo: 72% 311 1 36 21,2% Me: 18% · σ: 10,8% · Mo: 12% 1753 3
geografia poziom rozszerzony (M) 37 59,8% 🏆 Me: 58% · σ: 18,8% · Mo: 52% 303 1 37 23,3% Me: 22% · σ: 12,9% · Mo: 18% 2420 3
język angielski poziom podstawowy (M) 160 91,3% 🏆 Me: 93% · σ: 9,4% · Mo: 97% 406 1 106 64,8% Me: 68,5% · σ: 25,1% · Mo: 77% 3058 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 142 78,9% 🏆 Me: 82% · σ: 15,7% · Mo: 87% 592 1 68 56,6% Me: 59,5% · σ: 25,8% · Mo: 13% 2722 3
język angielski ustny (M) 160 85,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 937 1 105 63,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3606 5
język polski poziom podstawowy (M) 164 70,5% 🏆 Me: 70% · σ: 12,7% · Mo: 75% 390 1 106 63,7% Me: 65% · σ: 15,2% · Mo: 65% 985 3
język polski poziom rozszerzony (M) 28 59,7% 🏆 Me: 60% · σ: 23,8% · Mo: 49% 345 1 34 32,3% Me: 37% · σ: 22,3% · Mo: 0% 1451 3
język polski ustny (M) 164 74,9% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1125 1 106 57,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3206 3
matematyka poziom podstawowy (M) 164 76,8% 🏆 Me: 79% · σ: 16,4% · Mo: 94% 387 1 106 42,2% Me: 41% · σ: 18,7% · Mo: 24% 2967 5

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 80%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE wypada lepiej w 9, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO W PSZCZYNIE IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W PSZCZYNIE Różnica
geografia 59,8% 23,3% 36,5 pkt proc.
matematyka 76,8% 42,2% 34,6 pkt proc.
biologia 55,2% 21,2% 34,0 pkt proc.
język polski 59,7% 32,3% 27,4 pkt proc.
język angielski 91,3% 64,8% 26,6 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 20,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „geografia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 36,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 37 osób w szkole A i 37 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.