Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. WOJCIECHA KOSSAKA W ŁOMŻY czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W ŁOMŻY? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Łomża | Zdawalność: 92,6%
📍 Łomża | Zdawalność: 100%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 27 | 88,4% Me: 95% · σ: 17,9% · Mo: 100% | 666 | 3 | 131 | 91,3% Me: 95% · σ: 10,9% · Mo: 97% | 417 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 23 | 76,9% Me: 83% · σ: 21,6% · Mo: 95% | 724 | 3 | 114 | 80,3% Me: 85% · σ: 18,3% · Mo: 93% | 478 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 27 | 87,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 768 | 3 | 131 | 90,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 507 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 27 | 63,9% Me: 67% · σ: 15,5% · Mo: 72% | 970 | 3 | 132 | 70,6% Me: 72% · σ: 14,5% · Mo: 78% | 376 | 2 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 12 | 63,1% Me: 78,5% · σ: 29,6% · Mo: 83% | 259 | 1 | 22 | 62,2% Me: 66% · σ: 22,0% · Mo: 69% | 278 | 2 |
| język polski ustny (M) | 27 | 86,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 245 | 1 | 132 | 84,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 340 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 27 | 54,7% Me: 54% · σ: 19,6% · Mo: 28% | 1696 | 6 | 132 | 80,9% Me: 84% · σ: 15,7% · Mo: 100% | 240 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W ŁOMŻY ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 92,6%).
Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. WOJCIECHA KOSSAKA W ŁOMŻY wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W ŁOMŻY w 5.
| Przedmiot | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. WOJCIECHA KOSSAKA W ŁOMŻY | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. MARII KONOPNICKIEJ W ŁOMŻY | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 54,7% | 80,9% | 26,2 pkt proc. |
| język polski | 63,9% | 70,6% | 6,7 pkt proc. |
| język angielski | 76,9% | 80,3% | 3,4 pkt proc. |
| język angielski | 88,4% | 91,3% | 2,8 pkt proc. |
| język angielski | 87,5% | 90,3% | 2,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 7,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 26,2 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 27 osób w szkole A i 132 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.