Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ERICA MENDELSOHNA W OLSZTYNIE czy XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLSZTYNIE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Olsztyn | Zdawalność: 96,2%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 6 | 43,2% Me: 45% · σ: 22,4% · Mo: 18% | 890 | 7 | 95 | 39,9% Me: 37% · σ: 17,4% · Mo: 23% | 1049 | 9 |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 23 | 56,3% Me: 57% · σ: 18,5% · Mo: 43% | 57 | 1 | 7 | 12,9% Me: 7% · σ: 11,8% · Mo: 7% | 211 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 26 | 84,5% Me: 90% · σ: 16,9% · Mo: 90% | 1014 | 10 | 268 | 87,6% Me: 92% · σ: 11,6% · Mo: 92% | 740 | 5 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 19 | 72,4% Me: 73% · σ: 14,3% · Mo: 73% | 1101 | 9 | 246 | 74,0% Me: 80% · σ: 18,5% · Mo: 80% | 964 | 7 |
| język angielski ustny (M) | 26 | 82,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1265 | 8 | 267 | 78,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1750 | 12 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 26 | 64,6% Me: 62,5% · σ: 10,8% · Mo: 52% | 888 | 6 | 272 | 66,0% Me: 65% · σ: 13,6% · Mo: 63% | 759 | 4 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 5 | 24,2% Me: 26% · σ: 11,9% · Mo: 26% | 1751 | 12 | 73 | 40,1% Me: 37% · σ: 26,7% · Mo: 3% | 1113 | 8 |
| język polski ustny (M) | 26 | 80,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 614 | 4 | 272 | 62,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 2578 | 22 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 26 | 54,8% Me: 51% · σ: 20,2% · Mo: 32% | 1677 | 13 | 272 | 64,1% Me: 64% · σ: 19,2% · Mo: 48% | 1062 | 8 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 6 | 16,7% Me: 13% · σ: 10,9% · Mo: -% | 1577 | 12 | 105 | 18,8% Me: 12% · σ: 19,0% · Mo: 2% | 1443 | 9 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLSZTYNIE ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 96,2%).
Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ERICA MENDELSOHNA W OLSZTYNIE wypada lepiej w 4, a XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLSZTYNIE w 6.
| Przedmiot | PAŃSTWOWE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. ERICA MENDELSOHNA W OLSZTYNIE | XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W OLSZTYNIE | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia sztuki | 56,3% | 12,9% | 43,4 pkt proc. |
| język polski | 80,5% | 62,7% | 17,8 pkt proc. |
| język polski | 24,2% | 40,1% | 15,9 pkt proc. |
| matematyka | 54,8% | 64,1% | 9,3 pkt proc. |
| język angielski | 82,9% | 78,9% | 4,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 2,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia sztuki poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 43,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 23 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.