Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE W LUBLINIE i ZESPÓŁ SZKÓŁ ODZIEŻOWO-WŁÓKIENNICZYCH IM. WŁ. ST. REYMONTA W LUBLINIE TECHNIKUM USŁUGOWO-GOSPODARCZE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
geografia poziom rozszerzony (M) 46 37,8% 🏆 Me: 37,5% · σ: 13,2% · Mo: 28% 1167 21 20 22,2% Me: 18% · σ: 11,9% · Mo: 18% 2509 41
język angielski poziom podstawowy (M) 108 86,9% 🏆 Me: 93% · σ: 16,0% · Mo: 97% 803 20 87 54,7% Me: 50% · σ: 28,5% · Mo: 30% 3917 58
język angielski poziom rozszerzony (M) 101 75,5% 🏆 Me: 82% · σ: 20,1% · Mo: 92% 833 21 36 53,3% Me: 51,5% · σ: 28,5% · Mo: 75% 3067 50
język angielski ustny (M) 108 86,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 910 17 87 59,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3936 57
język polski poziom podstawowy (M) 109 56,0% 🏆 Me: 55% · σ: 14,1% · Mo: 45% 1916 26 87 42,1% Me: 42% · σ: 16,1% · Mo: 42% 3658 49
język polski poziom rozszerzony (M) 7 76% 🏆 Me: 89% · σ: 33,5% · Mo: 89% 51 7 18 14% Me: 3% · σ: 15,9% · Mo: 0% 2047 40
język polski ustny (M) 109 82,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 451 13 87 55,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3407 53
matematyka poziom podstawowy (M) 109 69,1% 🏆 Me: 70% · σ: 19,4% · Mo: 76% 769 15 87 35,4% Me: 30% · σ: 18,8% · Mo: 16% 3581 52
wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M19-21) 5 54,2% 🏆 Me: 68% · σ: 27,5% · Mo: -% 2 2 17 16,2% Me: 12% · σ: 13,8% · Mo: 12% 172 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE W LUBLINIE ma wyższą zdawalność ogólną (99,1% vs 56,3%).

Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE W LUBLINIE wypada lepiej w 9, a ZESPÓŁ SZKÓŁ ODZIEŻOWO-WŁÓKIENNICZYCH IM. WŁ. ST. REYMONTA W LUBLINIE TECHNIKUM USŁUGOWO-GOSPODARCZE w 0.

Największe różnice

Przedmiot ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 1 IM. WŁADYSŁAWA GRABSKIEGO TECHNIKUM EKONOMICZNO-HANDLOWE W LUBLINIE ZESPÓŁ SZKÓŁ ODZIEŻOWO-WŁÓKIENNICZYCH IM. WŁ. ST. REYMONTA W LUBLINIE TECHNIKUM USŁUGOWO-GOSPODARCZE Różnica
język polski 76% 14% 62 pkt proc.
wiedza o społeczeństwie 54,2% 16,2% 38,0 pkt proc.
matematyka 69,1% 35,4% 33,8 pkt proc.
język angielski 86,9% 54,7% 32,2 pkt proc.
język polski 82,6% 55,8% 26,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 42,8 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 62,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 7 osób w szkole A i 18 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.