Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ czy IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W BIELSKU - BIAŁEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 99,5%
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 98,5%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 31 | 57,0% Me: 57% · σ: 19,0% · Mo: 37% | 272 | 4 | 50 | 44,5% Me: 44% · σ: 16,1% · Mo: 32% | 674 | 7 |
| chemia poziom rozszerzony (M) | 10 | 44,5% Me: 37,5% · σ: 24,8% · Mo: -% | 395 | 3 | 26 | 31,1% Me: 27,5% · σ: 18,9% · Mo: 20% | 744 | 6 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 58 | 62,6% Me: 65% · σ: 14,2% · Mo: 68% | 236 | 6 | 32 | 53,9% Me: 58,5% · σ: 22,3% · Mo: 65% | 472 | 9 |
| informatyka poziom rozszerzony (M) | 22 | 57,2% Me: 54% · σ: 17,0% · Mo: 48% | 74 | 3 | 9 | 38,7% Me: 34% · σ: 19,1% · Mo: 16% | 276 | 5 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 185 | 93,3% Me: 95% · σ: 7,0% · Mo: 95% | 253 | 8 | 204 | 87,2% Me: 92% · σ: 14,1% · Mo: 97% | 775 | 13 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 145 | 85,0% Me: 88% · σ: 12,4% · Mo: 92% | 247 | 5 | 173 | 75,3% Me: 80% · σ: 18,1% · Mo: 85% | 850 | 10 |
| język angielski ustny (M) | 185 | 95,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 139 | 3 | 203 | 86,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 924 | 14 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 187 | 68,7% Me: 68% · σ: 12,5% · Mo: 68% | 519 | 5 | 204 | 67,7% Me: 69% · σ: 12,6% · Mo: 67% | 600 | 8 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 43 | 68,8% Me: 74% · σ: 22,2% · Mo: 80% | 151 | 1 | 44 | 49,8% Me: 49% · σ: 22,9% · Mo: 46% | 691 | 8 |
| język polski ustny (M) | 187 | 89,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 104 | 5 | 204 | 90,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 79 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 187 | 80,6% Me: 86% · σ: 16,6% · Mo: 94% | 253 | 3 | 204 | 72,7% Me: 76% · σ: 18,8% · Mo: 94% | 570 | 7 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 110 | 52,7% Me: 55% · σ: 19,9% · Mo: 56% | 266 | 3 | 96 | 35,5% Me: 32% · σ: 22,5% · Mo: 18% | 770 | 9 |
| wiedza o społeczeństwie poziom rozszerzony (M22) | 23 | 64,3% Me: 72% · σ: 21,3% · Mo: 82% | 154 | 1 | 7 | 56,3% Me: 54% · σ: 12,5% · Mo: -% | 284 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 98,5%).
Spośród 13 porównywalnych przedmiotów, ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 12, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W BIELSKU - BIAŁEJ w 1.
| Przedmiot | ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO - III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W BIELSKU - BIAŁEJ | Różnica |
|---|---|---|---|
| język polski | 68,8% | 49,8% | 19,0 pkt proc. |
| informatyka | 57,2% | 38,7% | 18,5 pkt proc. |
| matematyka | 52,7% | 35,5% | 17,2 pkt proc. |
| chemia | 44,5% | 31,1% | 13,4 pkt proc. |
| biologia | 57,0% | 44,5% | 12,5 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 19,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 43 osób w szkole A i 44 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.