Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ czy PRYWATNE TECHNIKUM INFORMATYCZNE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 96,3%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 22 | 39,4% Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 28% | 1076 | 13 | 9 | 35,8% Me: 37% · σ: 16,3% · Mo: 37% | 1287 | 17 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 135 | 79,8% Me: 88% · σ: 20,8% · Mo: 95% | 1448 | 22 | 37 | 80,0% Me: 87% · σ: 18,8% · Mo: 82% | 1429 | 21 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 107 | 70,9% Me: 80% · σ: 22,5% · Mo: 85% | 1248 | 14 | 33 | 69,4% Me: 72% · σ: 23,2% · Mo: 83% | 1405 | 18 |
| język angielski ustny (M) | 135 | 77,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1978 | 24 | 37 | 83,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1241 | 17 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 135 | 64,6% Me: 65% · σ: 15,0% · Mo: 53% | 887 | 17 | 37 | 49,0% Me: 55% · σ: 13,9% · Mo: 55% | 2838 | 31 |
| język polski ustny (M) | 134 | 77,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 853 | 18 | 37 | 71,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1504 | 22 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 135 | 58,5% Me: 58% · σ: 20,8% · Mo: 44% | 1408 | 16 | 37 | 64,8% Me: 64% · σ: 20,3% · Mo: 64% | 1023 | 11 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 29 | 18,2% Me: 12% · σ: 14,9% · Mo: 2% | 1471 | 15 | 7 | 38,3% Me: 44% · σ: 27,8% · Mo: -% | 682 | 8 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
PRYWATNE TECHNIKUM INFORMATYCZNE ma wyższą zdawalność ogólną (97,3% vs 96,3%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 4, a PRYWATNE TECHNIKUM INFORMATYCZNE w 4.
| Przedmiot | TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ | PRYWATNE TECHNIKUM INFORMATYCZNE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 18,2% | 38,3% | 20,1 pkt proc. |
| język polski | 64,6% | 49,0% | 15,6 pkt proc. |
| matematyka | 58,5% | 64,8% | 6,3 pkt proc. |
| język polski | 77,6% | 71,4% | 6,2 pkt proc. |
| język angielski | 77,0% | 83,2% | 6,2 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 1,0 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 20,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 29 osób w szkole A i 7 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.