Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH IM. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI W OPOLU czy PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Opole | Zdawalność: 95,8%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 6 | 33,3% Me: 34% · σ: 14,9% · Mo: 35% | 1101 | 7 | 58 | 56,0% Me: 57% · σ: 16,4% · Mo: 57% | 292 | 3 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 6 | 38,2% Me: 37% · σ: 16,8% · Mo: -% | 871 | 7 | 20 | 65,5% Me: 64% · σ: 16,7% · Mo: 43% | 156 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 20 | 77,3% Me: 80% · σ: 17,4% · Mo: 95% | 1697 | 12 | 153 | 93,1% Me: 97% · σ: 8,9% · Mo: 97% | 264 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 15 | 62,1% Me: 58% · σ: 20,3% · Mo: 43% | 2122 | 14 | 133 | 84,3% Me: 87% · σ: 12,9% · Mo: 87% | 275 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 20 | 89,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 550 | 8 | 153 | 93,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 243 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 24 | 65,3% Me: 66% · σ: 13,3% · Mo: 45% | 816 | 6 | 156 | 75,3% Me: 77% · σ: 11,0% · Mo: 72% | 123 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 15 | 68,2% Me: 83% · σ: 25,3% · Mo: 83% | 164 | 2 | 53 | 57,5% Me: 60% · σ: 20,1% · Mo: 51% | 419 | 3 |
| język polski ustny (M) | 24 | 70,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1597 | 11 | 156 | 89,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 96 | 1 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 24 | 60,2% Me: 53% · σ: 19,0% · Mo: 36% | 1269 | 10 | 156 | 83,3% Me: 86% · σ: 12,3% · Mo: 80% | 165 | 1 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU ma wyższą zdawalność ogólną (100% vs 95,8%).
Spośród 9 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH IM. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI W OPOLU wypada lepiej w 1, a PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU w 8.
| Przedmiot | KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ SZKÓŁ KATOLICKICH IM. ŚW. STANISŁAWA KOSTKI W OPOLU | PUBLICZNE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE NR V W OPOLU | Różnica |
|---|---|---|---|
| historia | 38,2% | 65,5% | 27,3 pkt proc. |
| matematyka | 60,2% | 83,3% | 23,1 pkt proc. |
| biologia | 33,3% | 56,0% | 22,6 pkt proc. |
| język angielski | 62,1% | 84,3% | 22,2 pkt proc. |
| język polski | 70,7% | 89,7% | 19,1 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 4,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „historia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 27,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 6 osób w szkole A i 20 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.