Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU i TECHNIKUM NR 4 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 73299)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU

📍 Zawiercie | Zdawalność: 98,5%

SZKOŁA B (RSPO: 26622)

TECHNIKUM NR 4

📍 Zawiercie | Zdawalność: 90,4%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
fizyka poziom rozszerzony (M) 12 17,8% 🏆 Me: 13,5% · σ: 13,2% · Mo: 10% 738 2 5 17% Me: 15% · σ: 7,2% · Mo: -% 745 3
język angielski poziom dwujęzyczny (M) 27 66,0% Me: 70% · σ: 18,9% · Mo: 90% 389 3 5 76,8% 🏆 Me: 78% · σ: 7,7% · Mo: -% 221 1
język angielski poziom podstawowy (M) 203 81,7% 🏆 Me: 90% · σ: 18,1% · Mo: 97% 1264 2 84 77,7% Me: 87% · σ: 21,1% · Mo: 92% 1659 4
język angielski poziom rozszerzony (M) 135 67,6% 🏆 Me: 70% · σ: 22,5% · Mo: 93% 1577 2 66 64,4% Me: 72,5% · σ: 25,6% · Mo: 80% 1904 3
język angielski ustny (M) 203 80,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1557 3 83 79,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1611 4
język polski poziom podstawowy (M) 204 72,3% 🏆 Me: 73% · σ: 13,0% · Mo: 75% 250 1 84 52,2% Me: 52,5% · σ: 14,5% · Mo: 47% 2428 4
język polski poziom rozszerzony (M) 54 49,1% 🏆 Me: 49% · σ: 24,9% · Mo: 83% 719 2 9 26,7% Me: 20% · σ: 30,5% · Mo: 0% 1667 4
język polski ustny (M) 204 79,7% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 680 3 83 71,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1444 5
matematyka poziom podstawowy (M) 204 62,9% 🏆 Me: 62% · σ: 20,0% · Mo: 52% 1119 2 84 56,3% Me: 56% · σ: 22,1% · Mo: 52% 1569 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 58 23,5% 🏆 Me: 18% · σ: 21,4% · Mo: 4% 1221 2 29 13,9% Me: 8% · σ: 13,4% · Mo: 2% 1761 3

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU ma wyższą zdawalność ogólną (98,5% vs 90,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU wypada lepiej w 9, a TECHNIKUM NR 4 w 1.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. STEFANA ŻEROMSKIEGO W ZAWIERCIU TECHNIKUM NR 4 Różnica
język polski 49,1% 26,7% 22,5 pkt proc.
język polski 72,3% 52,2% 20,1 pkt proc.
język angielski 66,0% 76,8% 10,8 pkt proc.
matematyka 23,5% 13,9% 9,7 pkt proc.
język polski 79,7% 71,8% 7,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 8,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 22,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 54 osób w szkole A i 9 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.