Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 3 W SUWAŁKACH i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ALFREDA LITYŃSKIEGO W SUWAŁKACH — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 73210)

TECHNIKUM NR 3 W SUWAŁKACH

📍 Suwałki | Zdawalność: 96,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 8 15,6% Me: 18% · σ: 4,1% · Mo: 18% 2163 6 60 51,8% 🏆 Me: 53% · σ: 21,7% · Mo: 53% 419 1
chemia poziom rozszerzony (M) 5 13% Me: 7% · σ: 12,5% · Mo: -% 1145 5 31 55,6% 🏆 Me: 58% · σ: 25,0% · Mo: 43% 178 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 8 15,6% Me: 8,5% · σ: 19,5% · Mo: 5% 772 4 25 54% 🏆 Me: 57% · σ: 22,1% · Mo: 55% 215 2
geografia poziom rozszerzony (M) 19 25,6% Me: 23% · σ: 11,4% · Mo: 12% 2193 6 61 58,0% 🏆 Me: 55% · σ: 19,0% · Mo: 43% 353 1
język angielski poziom podstawowy (M) 131 79,3% Me: 88% · σ: 20,0% · Mo: 95% 1495 4 200 91,8% 🏆 Me: 95% · σ: 10,4% · Mo: 97% 363 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 102 65,6% Me: 69% · σ: 22,9% · Mo: 48% 1792 5 123 78,6% 🏆 Me: 83% · σ: 16,3% · Mo: 93% 613 1
język angielski ustny (M) 131 78,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1846 6 199 91% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 438 1
język polski poziom podstawowy (M) 132 54,0% Me: 53% · σ: 15,1% · Mo: 62% 2165 4 200 66,2% 🏆 Me: 67% · σ: 12,8% · Mo: 65% 733 1
język polski ustny (M) 132 90,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 89 1 200 87,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 196 3
matematyka poziom podstawowy (M) 132 62,8% Me: 63% · σ: 19,2% · Mo: 56% 1121 4 200 75,5% 🏆 Me: 77% · σ: 18,8% · Mo: 92% 436 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 39 13,5% Me: 8% · σ: 13,3% · Mo: 4% 1779 6 99 42,9% 🏆 Me: 42% · σ: 24,3% · Mo: 58% 538 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ALFREDA LITYŃSKIEGO W SUWAŁKACH ma wyższą zdawalność ogólną (99,5% vs 96,2%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 W SUWAŁKACH wypada lepiej w 1, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ALFREDA LITYŃSKIEGO W SUWAŁKACH w 10.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 W SUWAŁKACH III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ALFREDA LITYŃSKIEGO W SUWAŁKACH Różnica
chemia 13% 55,6% 42,6 pkt proc.
fizyka 15,6% 54% 38,4 pkt proc.
biologia 15,6% 51,8% 36,2 pkt proc.
geografia 25,6% 58,0% 32,4 pkt proc.
matematyka 13,5% 42,9% 29,4 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 42,6 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 5 osób w szkole A i 31 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.