Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU i TECHNIKUM NR 5 — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 7254)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 9893)

TECHNIKUM NR 5

📍 Żywiec | Zdawalność: 80%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 248 85,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% 889 1 10 61,1% Me: 62,5% · σ: 26,6% · Mo: 95% 3410 10
język angielski ustny (M) 248 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 581 1 10 72,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2566 8
język polski poziom podstawowy (M) 248 64,2% 🏆 Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% 926 2 10 62,7% Me: 64,5% · σ: 6,3% · Mo: 53% 1098 3
język polski ustny (M) 248 85,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 287 1 10 59,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3031 9
matematyka poziom podstawowy (M) 248 66,3% 🏆 Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% 928 2 10 45,2% Me: 48% · σ: 19,1% · Mo: 48% 2633 10

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 80%).

Spośród 5 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU wypada lepiej w 5, a TECHNIKUM NR 5 w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU TECHNIKUM NR 5 Różnica
język polski 85,4% 59,3% 26,1 pkt proc.
język angielski 85,9% 61,1% 24,8 pkt proc.
matematyka 66,3% 45,2% 21,1 pkt proc.
język angielski 89,4% 72,5% 16,9 pkt proc.
język polski 64,2% 62,7% 1,5 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 18,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 26,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 248 osób w szkole A i 10 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.