Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU i III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 7254)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 8878)

III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA

📍 Żywiec | Zdawalność: 95,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 73 46,2% 🏆 Me: 45% · σ: 18,8% · Mo: 37% 616 1 32 34,8% Me: 27% · σ: 18,4% · Mo: 17% 1039 4
chemia poziom rozszerzony (M) 35 51,5% 🏆 Me: 47% · σ: 20,5% · Mo: 47% 245 2 11 26,7% Me: 23% · σ: 19,6% · Mo: 23% 846 4
geografia poziom rozszerzony (M) 42 42,2% 🏆 Me: 39% · σ: 17,7% · Mo: 22% 930 1 14 27,3% Me: 20% · σ: 16,5% · Mo: 17% 2016 7
historia poziom rozszerzony (M) 11 38,6% 🏆 Me: 33% · σ: 20,1% · Mo: -% 858 1 17 27,2% Me: 13% · σ: 24,1% · Mo: 8% 1094 3
język angielski poziom podstawowy (M) 248 85,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% 889 1 106 70,6% Me: 77% · σ: 23,4% · Mo: 97% 2434 7
język angielski poziom rozszerzony (M) 214 72,5% 🏆 Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 90% 1094 2 84 50,5% Me: 46,5% · σ: 26,6% · Mo: 17% 3297 8
język angielski ustny (M) 248 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 581 1 106 76,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2072 6
język polski poziom podstawowy (M) 248 64,2% 🏆 Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% 926 2 106 59,8% Me: 60% · σ: 12,1% · Mo: 63% 1404 5
język polski poziom rozszerzony (M) 84 67,5% 🏆 Me: 75,5% · σ: 25,3% · Mo: 86% 172 1 38 36,4% Me: 32,5% · σ: 27,6% · Mo: 3% 1274 7
język polski ustny (M) 248 85,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 287 1 106 76,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 951 5
matematyka poziom podstawowy (M) 248 66,3% 🏆 Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% 928 2 106 57,5% Me: 56% · σ: 19,1% · Mo: 56% 1485 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 95,3%).

Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU wypada lepiej w 11, a III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE - SZKOŁA SPORTOWA Różnica
język polski 67,5% 36,4% 31,1 pkt proc.
chemia 51,5% 26,7% 24,8 pkt proc.
język angielski 72,5% 50,5% 22,1 pkt proc.
język angielski 85,9% 70,6% 15,2 pkt proc.
geografia 42,2% 27,3% 15,0 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 3,1 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język polski poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 31,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 84 osób w szkole A i 38 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.