Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU czy TECHNIKUM NR 1? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 73 | 46,2% Me: 45% · σ: 18,8% · Mo: 37% | 616 | 1 | 6 | 21,7% Me: 17% · σ: 16,6% · Mo: 17% | 1722 | 7 |
| fizyka poziom rozszerzony (M) | 15 | 52,8% Me: 52% · σ: 26,4% · Mo: 80% | 238 | 1 | 21 | 23,8% Me: 15% · σ: 19,4% · Mo: 23% | 674 | 2 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 42 | 42,2% Me: 39% · σ: 17,7% · Mo: 22% | 930 | 1 | 15 | 31,7% Me: 25% · σ: 17,0% · Mo: 20% | 1606 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 248 | 85,9% Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% | 889 | 1 | 157 | 79,3% Me: 87% · σ: 18,0% · Mo: 93% | 1489 | 3 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 214 | 72,5% Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 90% | 1094 | 2 | 131 | 62,1% Me: 67% · σ: 25,6% · Mo: 82% | 2126 | 5 |
| język angielski ustny (M) | 248 | 89,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 581 | 1 | 157 | 86,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 882 | 3 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 248 | 64,2% Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% | 926 | 2 | 157 | 58,4% Me: 58% · σ: 14,0% · Mo: 60% | 1592 | 6 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 84 | 67,5% Me: 75,5% · σ: 25,3% · Mo: 86% | 172 | 1 | 10 | 50% Me: 47,5% · σ: 32,9% · Mo: 0% | 685 | 4 |
| język polski ustny (M) | 248 | 85,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 287 | 1 | 157 | 78,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 767 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 248 | 66,3% Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% | 928 | 2 | 157 | 70,0% Me: 74% · σ: 19,3% · Mo: 74% | 725 | 1 |
| matematyka poziom rozszerzony (M) | 78 | 41,8% Me: 40% · σ: 26,2% · Mo: 12% | 568 | 1 | 61 | 34% Me: 32% · σ: 19,8% · Mo: 34% | 823 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
TECHNIKUM NR 1 ma wyższą zdawalność ogólną (98,7% vs 98,4%).
Spośród 11 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 1 w 1.
| Przedmiot | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU | TECHNIKUM NR 1 | Różnica |
|---|---|---|---|
| fizyka | 52,8% | 23,8% | 29,0 pkt proc. |
| biologia | 46,2% | 21,7% | 24,6 pkt proc. |
| język polski | 67,5% | 50% | 17,5 pkt proc. |
| geografia | 42,2% | 31,7% | 10,5 pkt proc. |
| język angielski | 72,5% | 62,1% | 10,4 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „fizyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 29,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 15 osób w szkole A i 21 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.