Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU i TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 7254)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 11650)

TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 85,2%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 73 46,2% 🏆 Me: 45% · σ: 18,8% · Mo: 37% 616 1 8 25,4% Me: 21,5% · σ: 13,8% · Mo: -% 1507 6
geografia poziom rozszerzony (M) 42 42,2% 🏆 Me: 39% · σ: 17,7% · Mo: 22% 930 1 6 39,7% Me: 41,5% · σ: 15,5% · Mo: -% 1064 2
język angielski poziom podstawowy (M) 248 85,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% 889 1 87 76,1% Me: 86% · σ: 22,2% · Mo: 92% 1822 5
język angielski poziom rozszerzony (M) 214 72,5% 🏆 Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 90% 1094 2 61 67,4% Me: 73% · σ: 22,1% · Mo: 82% 1595 3
język angielski ustny (M) 248 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 581 1 87 82,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1300 4
język polski poziom podstawowy (M) 248 64,2% 🏆 Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% 926 2 88 46,3% Me: 45% · σ: 14,3% · Mo: 45% 3204 9
język polski poziom rozszerzony (M) 84 67,5% 🏆 Me: 75,5% · σ: 25,3% · Mo: 86% 172 1 23 38,6% Me: 51% · σ: 32,0% · Mo: 0% 1195 6
język polski ustny (M) 248 85,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 287 1 88 76,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 993 6
matematyka poziom podstawowy (M) 248 66,3% 🏆 Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% 928 2 88 46,1% Me: 48% · σ: 20,5% · Mo: 54% 2527 9
matematyka poziom rozszerzony (M) 78 41,8% 🏆 Me: 40% · σ: 26,2% · Mo: 12% 568 1 22 3,3% Me: 2% · σ: 3,6% · Mo: 2% 2333 6

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 85,2%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU wypada lepiej w 10, a TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU TECHNIKUM NR 2 W ŻYWCU Różnica
matematyka 41,8% 3,3% 38,5 pkt proc.
język polski 67,5% 38,6% 28,9 pkt proc.
biologia 46,2% 25,4% 20,9 pkt proc.
matematyka 66,3% 46,1% 20,1 pkt proc.
język polski 64,2% 46,3% 17,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 13,2 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 38,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 78 osób w szkole A i 22 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.