Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU czy V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 7254)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 98,4%

SZKOŁA B (RSPO: 11273)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU

📍 Żywiec | Zdawalność: 50%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 73 46,2% 🏆 Me: 45% · σ: 18,8% · Mo: 37% 616 1 8 10,5% Me: 10,5% · σ: 5,5% · Mo: 8% 2378 10
geografia poziom rozszerzony (M) 42 42,2% 🏆 Me: 39% · σ: 17,7% · Mo: 22% 930 1 35 30,5% Me: 28% · σ: 13,0% · Mo: 28% 1715 5
historia poziom rozszerzony (M) 11 38,6% 🏆 Me: 33% · σ: 20,1% · Mo: -% 858 1 9 27,9% Me: 28% · σ: 16,5% · Mo: -% 1082 2
język angielski poziom podstawowy (M) 248 85,9% 🏆 Me: 92% · σ: 16,1% · Mo: 93% 889 1 61 52,7% Me: 47% · σ: 28,3% · Mo: 20% 4030 11
język angielski poziom rozszerzony (M) 214 72,5% 🏆 Me: 77% · σ: 20,1% · Mo: 90% 1094 2 20 62,6% Me: 66,5% · σ: 24,1% · Mo: 33% 2078 4
język angielski ustny (M) 248 89,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 581 1 60 49,6% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 4359 14
język polski poziom podstawowy (M) 248 64,2% 🏆 Me: 65% · σ: 14,4% · Mo: 55% 926 2 62 42,2% Me: 42% · σ: 13,2% · Mo: 42% 3654 11
język polski poziom rozszerzony (M) 84 67,5% 🏆 Me: 75,5% · σ: 25,3% · Mo: 86% 172 1 7 30,6% Me: 34% · σ: 17,7% · Mo: 34% 1516 8
język polski ustny (M) 248 85,4% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 287 1 61 56,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3318 10
matematyka poziom podstawowy (M) 248 66,3% 🏆 Me: 64% · σ: 21,2% · Mo: 64% 928 2 61 34,1% Me: 30% · σ: 17,7% · Mo: 24% 3658 13

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU ma wyższą zdawalność ogólną (98,4% vs 50%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU wypada lepiej w 10, a V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU w 0.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. M. KOPERNIKA W ŻYWCU V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ŻYWCU Różnica
język angielski 89,4% 49,6% 39,8 pkt proc.
język polski 67,5% 30,6% 36,9 pkt proc.
biologia 46,2% 10,5% 35,7 pkt proc.
język angielski 85,9% 52,7% 33,1 pkt proc.
matematyka 66,3% 34,1% 32,1 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 48,4 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 39,8 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 248 osób w szkole A i 60 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.