Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach KATOLICKIE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BŁ. PIOTRA JERZEGO FRASSATI W NOWYM SĄCZU i I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.
📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 83,3%
📍 Nowy Sącz | Zdawalność: 99,7%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| historia sztuki poziom rozszerzony (M) | 13 | 48,1% Me: 48% · σ: 19,6% · Mo: -% | 99 | 3 | 12 | 67,8% Me: 75% · σ: 21,4% · Mo: 62% | 19 | 1 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 17 | 84,2% Me: 93% · σ: 19,9% · Mo: 97% | 1033 | 10 | 296 | 93,2% Me: 97% · σ: 9,2% · Mo: 98% | 263 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 11 | 85,8% Me: 88% · σ: 9,5% · Mo: 83% | 205 | 2 | 180 | 83,6% Me: 88% · σ: 15,7% · Mo: 92% | 300 | 3 |
| język angielski ustny (M) | 17 | 86,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 834 | 8 | 296 | 90,7% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 468 | 5 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 18 | 70% Me: 70% · σ: 9,1% · Mo: 65% | 427 | 6 | 297 | 76,9% Me: 78% · σ: 13,1% · Mo: 87% | 78 | 1 |
| język polski poziom rozszerzony (M) | 8 | 57,1% Me: 61,5% · σ: 9,8% · Mo: 63% | 432 | 8 | 79 | 77,6% Me: 83% · σ: 18,6% · Mo: 97% | 43 | 3 |
| język polski ustny (M) | 18 | 85,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 250 | 6 | 297 | 91,4% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 62 | 4 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 18 | 38,3% Me: 34% · σ: 15,1% · Mo: 34% | 3342 | 28 | 297 | 80,8% Me: 86% · σ: 17,2% · Mo: 98% | 245 | 3 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU ma wyższą zdawalność ogólną (99,7% vs 83,3%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, KATOLICKIE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BŁ. PIOTRA JERZEGO FRASSATI W NOWYM SĄCZU wypada lepiej w 1, a I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU w 7.
| Przedmiot | KATOLICKIE LICEUM SZTUK PLASTYCZNYCH IM. BŁ. PIOTRA JERZEGO FRASSATI W NOWYM SĄCZU | I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. JANA DŁUGOSZA W NOWYM SĄCZU | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 38,3% | 80,8% | 42,5 pkt proc. |
| język polski | 57,1% | 77,6% | 20,5 pkt proc. |
| historia sztuki | 48,1% | 67,8% | 19,8 pkt proc. |
| język angielski | 84,2% | 93,2% | 8,9 pkt proc. |
| język polski | 70% | 76,9% | 6,9 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 16,3 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 42,5 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 18 osób w szkole A i 297 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.