Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE czy PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| biologia poziom rozszerzony (M) | 58 | 39,3% Me: 36% · σ: 21,7% · Mo: 18% | 852 | 1 | 9 | 24,7% Me: 15% · σ: 21,6% · Mo: 13% | 1547 | 3 |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 40 | 31,4% Me: 31% · σ: 15,6% · Mo: 13% | 1634 | 2 | 5 | 20,6% Me: 13% · σ: 17,4% · Mo: -% | 2623 | 4 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 191 | 84,5% Me: 92% · σ: 16,4% · Mo: 93% | 1003 | 2 | 21 | 63,4% Me: 78% · σ: 32,3% · Mo: 12% | 3205 | 4 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 175 | 69,6% Me: 73% · σ: 22,6% · Mo: 73% | 1380 | 3 | 12 | 73,6% Me: 80% · σ: 17,0% · Mo: 83% | 1002 | 1 |
| język angielski ustny (M) | 190 | 89,1% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 605 | 1 | 20 | 79,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1698 | 4 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 190 | 69,9% Me: 72% · σ: 13,9% · Mo: 78% | 435 | 2 | 21 | 50,4% Me: 53% · σ: 13,7% · Mo: 63% | 2648 | 4 |
| język polski ustny (M) | 190 | 79,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 706 | 1 | 20 | 73,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1249 | 2 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 190 | 59,4% Me: 56% · σ: 23,1% · Mo: 52% | 1330 | 2 | 21 | 40,4% Me: 42% · σ: 22,8% · Mo: 20% | 3135 | 4 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (92,6% vs 70%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE wypada lepiej w 7, a PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 1.
| Przedmiot | II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | PUBLICZNE KATOLICKIE LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| język angielski | 84,5% | 63,4% | 21,1 pkt proc. |
| język polski | 69,9% | 50,4% | 19,5 pkt proc. |
| matematyka | 59,4% | 40,4% | 19,1 pkt proc. |
| biologia | 39,3% | 24,7% | 14,7 pkt proc. |
| geografia | 31,4% | 20,6% | 10,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły A jest wyższa o 22,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 21,1 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 191 osób w szkole A i 21 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.