Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH, ELEKTRYCZNYCH I MECHANICZNYCH IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ czy TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA B (RSPO: 74625)

TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ

📍 Bielsko-Biała | Zdawalność: 96,3%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 5 21,2% Me: 18% · σ: 13,0% · Mo: -% 1751 17 22 25,9% 🏆 Me: 24% · σ: 12,7% · Mo: 23% 1474 13
geografia poziom rozszerzony (M) 21 39,8% 🏆 Me: 37% · σ: 17,5% · Mo: 37% 1056 12 22 39,4% Me: 37% · σ: 17,8% · Mo: 28% 1076 13
język angielski poziom podstawowy (M) 197 85,8% 🏆 Me: 93% · σ: 16,4% · Mo: 97% 895 14 135 79,8% Me: 88% · σ: 20,8% · Mo: 95% 1448 22
język angielski poziom rozszerzony (M) 166 74,6% 🏆 Me: 83% · σ: 22,8% · Mo: 88% 920 12 107 70,9% Me: 80% · σ: 22,5% · Mo: 85% 1248 14
język angielski ustny (M) 197 81,8% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1383 20 135 77,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1978 24
język polski poziom podstawowy (M) 197 66,2% 🏆 Me: 67% · σ: 14,0% · Mo: 67% 739 10 135 64,6% Me: 65% · σ: 15,0% · Mo: 53% 887 17
język polski poziom rozszerzony (M) 9 39,8% Me: 49% · σ: 25,1% · Mo: -% 1129 14 26 41,2% 🏆 Me: 43% · σ: 24,5% · Mo: 23% 1069 13
język polski ustny (M) 196 74,5% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1176 20 134 77,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 853 18
matematyka poziom podstawowy (M) 197 68,5% 🏆 Me: 70% · σ: 21,8% · Mo: 84% 801 10 135 58,5% Me: 58% · σ: 20,8% · Mo: 44% 1408 16
matematyka poziom rozszerzony (M) 115 24,3% 🏆 Me: 20% · σ: 20,1% · Mo: 6% 1191 12 29 18,2% Me: 12% · σ: 14,9% · Mo: 2% 1471 15

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ ma wyższą zdawalność ogólną (96,3% vs 95,4%).

Spośród 10 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH, ELEKTRYCZNYCH I MECHANICZNYCH IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ wypada lepiej w 7, a TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ w 3.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 3 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH, ELEKTRYCZNYCH I MECHANICZNYCH IM. JĘDRZEJA ŚNIADECKIEGO W BIELSKU-BIAŁEJ TECHNIKUM NR 1 W BIELSKIEJ SZKOLE PRZEMYSŁOWEJ W BIELSKU-BIAŁEJ Różnica
matematyka 68,5% 58,5% 10,0 pkt proc.
matematyka 24,3% 18,2% 6,1 pkt proc.
język angielski 85,8% 79,8% 6,0 pkt proc.
język angielski 81,8% 77,0% 4,8 pkt proc.
biologia 21,2% 25,9% 4,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 0,9 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 10,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 197 osób w szkole A i 135 w szkole B.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.