Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Która szkoła osiągnęła lepsze wyniki matury 2026 — I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. 14 PUŁKU POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM czy II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI I INTEGRACYJNYMI IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM? Porównaj zdawalność, średnie wyniki z przedmiotów i pozycje w rankingach.

SZKOŁA A (RSPO: 70272)

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. 14 PUŁKU POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM

📍 Wodzisław Śląski | Zdawalność: 98,9%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 92 54,6% 🏆 Me: 55% · σ: 17,2% · Mo: 40% 329 1 43 31,2% Me: 28% · σ: 16,3% · Mo: 17% 1185 2
chemia poziom rozszerzony (M) 60 45,2% 🏆 Me: 45% · σ: 24,1% · Mo: 32% 381 1 15 22,9% Me: 17% · σ: 17,3% · Mo: 8% 949 2
geografia poziom rozszerzony (M) 42 60% 🏆 Me: 57,5% · σ: 21,1% · Mo: 80% 296 1 27 53,9% Me: 57% · σ: 20,8% · Mo: 37% 475 2
historia poziom rozszerzony (M) 26 52,9% 🏆 Me: 52,5% · σ: 23,9% · Mo: 25% 453 1 10 41% Me: 27,5% · σ: 21,9% · Mo: 27% 791 2
język angielski poziom podstawowy (M) 272 89,1% 🏆 Me: 94% · σ: 14,0% · Mo: 98% 606 2 177 86,1% Me: 92% · σ: 16,5% · Mo: 98% 865 3
język angielski poziom rozszerzony (M) 241 77,6% 🏆 Me: 83% · σ: 20,1% · Mo: 97% 684 2 126 70,2% Me: 72% · σ: 22,6% · Mo: 90% 1321 4
język angielski ustny (M) 272 88,5% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 670 2 177 87,0% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 823 3
język polski poziom podstawowy (M) 275 73,8% 🏆 Me: 75% · σ: 11,6% · Mo: 73% 182 1 178 68,6% Me: 70% · σ: 14,5% · Mo: 73% 530 3
język polski poziom rozszerzony (M) 97 48,0% Me: 51% · σ: 25,4% · Mo: 0% 771 2 70 49,0% 🏆 Me: 54% · σ: 27,1% · Mo: 0% 728 1
język polski ustny (M) 275 68,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1889 3 178 75,1% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 1102 1
matematyka poziom podstawowy (M) 275 76,1% 🏆 Me: 80% · σ: 19,4% · Mo: 98% 415 1 178 64,0% Me: 66% · σ: 19,3% · Mo: 66% 1067 3
matematyka poziom rozszerzony (M) 122 46,4% 🏆 Me: 47% · σ: 23,7% · Mo: 38% 431 1 29 33,9% Me: 28% · σ: 25,4% · Mo: 20% 833 2

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. 14 PUŁKU POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM ma wyższą zdawalność ogólną (98,9% vs 98,3%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. 14 PUŁKU POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM wypada lepiej w 10, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI I INTEGRACYJNYMI IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM w 2.

Największe różnice

Przedmiot I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. 14 PUŁKU POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI I INTEGRACYJNYMI IM. KS. PROF. JÓZEFA TISCHNERA W WODZISŁAWIU ŚLĄSKIM Różnica
biologia 54,6% 31,2% 23,3 pkt proc.
chemia 45,2% 22,9% 22,3 pkt proc.
matematyka 46,4% 33,9% 12,5 pkt proc.
matematyka 76,1% 64,0% 12,1 pkt proc.
historia 52,9% 41% 11,9 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły A jest wyższa o 0,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „biologia poziom rozszerzony (M)”: szkoła A ma wynik wyższy o 23,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 92 osób w szkole A i 43 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.