Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA ASNYKA i XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 7000)

V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA ASNYKA

📍 Szczecin | Zdawalność: 100%

SZKOŁA B (RSPO: 15721)

XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

📍 Szczecin | Zdawalność: 100%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
biologia poziom rozszerzony (M) 71 68,3% Me: 72% · σ: 14,5% · Mo: 78% 72 2 29 76,4% 🏆 Me: 80% · σ: 14,6% · Mo: 63% 17 1
chemia poziom rozszerzony (M) 82 51,7% Me: 53% · σ: 22,4% · Mo: 40% 243 6 27 69,1% 🏆 Me: 78% · σ: 22,2% · Mo: 85% 43 1
fizyka poziom rozszerzony (M) 56 69,5% Me: 73% · σ: 20,9% · Mo: 70% 51 2 45 77,2% 🏆 Me: 78% · σ: 15,7% · Mo: 100% 12 1
geografia poziom rozszerzony (M) 17 76% Me: 77% · σ: 14,1% · Mo: 68% 49 1 8 76% Me: 73,5% · σ: 12,1% · Mo: -% 49 1
język angielski poziom podstawowy (M) 186 95,5% Me: 97% · σ: 3,7% · Mo: 98% 113 4 92 96,2% 🏆 Me: 97% · σ: 5,1% · Mo: 97% 66 1
język angielski poziom rozszerzony (M) 108 89,2% Me: 92% · σ: 8,8% · Mo: 93% 102 2 91 92,5% 🏆 Me: 95% · σ: 8,8% · Mo: 98% 26 1
język angielski ustny (M) 186 98,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 16 2 92 99,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 10 1
język polski poziom podstawowy (M) 186 78,5% Me: 78% · σ: 10,7% · Mo: 67% 52 2 100 81,9% 🏆 Me: 82% · σ: 8,9% · Mo: 75% 13 1
język polski poziom rozszerzony (M) 17 78,2% 🏆 Me: 86% · σ: 21,6% · Mo: 86% 36 2 12 72,5% Me: 69% · σ: 18,1% · Mo: 89% 89 4
język polski ustny (M) 186 86,9% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 203 5 100 88,2% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 151 3
matematyka poziom podstawowy (M) 186 87,3% Me: 92% · σ: 12,6% · Mo: 100% 89 2 100 91,8% 🏆 Me: 96% · σ: 10,9% · Mo: 100% 31 1
matematyka poziom rozszerzony (M) 114 62,4% Me: 66% · σ: 23,6% · Mo: 82% 101 3 66 78,6% 🏆 Me: 80% · σ: 14,7% · Mo: 76% 5 1

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

Obie szkoły mają zbliżoną zdawalność ogólną (100% vs 100%).

Spośród 12 porównywalnych przedmiotów, V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA ASNYKA wypada lepiej w 1, a XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 10, przy 1 remisach.

Największe różnice

Przedmiot V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Z ODDZIAŁAMI DWUJĘZYCZNYMI IM. ADAMA ASNYKA XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE Różnica
chemia 51,7% 69,1% 17,4 pkt proc.
matematyka 62,4% 78,6% 16,2 pkt proc.
biologia 68,3% 76,4% 8,1 pkt proc.
fizyka 69,5% 77,2% 7,7 pkt proc.
język polski 78,2% 72,5% 5,7 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Wskaźniki zdawalności obu szkół są niemal identyczne. Nie oznacza to, że uczniowie uzyskali jednakowe wyniki przedmiotowe.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „chemia poziom rozszerzony (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 17,4 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 82 osób w szkole A i 27 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.