Porównaj dwie szkoły — która ma lepsze wyniki?

Porównaj wyniki matur 2026 w szkołach TECHNIKUM NR 2 W ZAMBROWIE i II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZAMBROWIE — przedmiot po przedmiocie, wraz ze zdawalnością oraz pozycją każdej szkoły w rankingu ogólnopolskim i gminnym.

SZKOŁA A (RSPO: 69815)

TECHNIKUM NR 2 W ZAMBROWIE

📍 Zambrów | Zdawalność: 86,4%

SZKOŁA B (RSPO: 72098)

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZAMBROWIE

📍 Zambrów | Zdawalność: 90%

Przedmiot maturalny Szkoła A Szkoła B
Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina Zdający Średnia i statystyki Miejsce PL Gmina
język angielski poziom podstawowy (M) 22 70,8% Me: 71,5% · σ: 15,8% · Mo: 58% 2408 3 50 71,1% 🏆 Me: 75% · σ: 21,8% · Mo: 90% 2365 2
język angielski poziom rozszerzony (M) 9 49,8% Me: 52% · σ: 23,4% · Mo: -% 3352 4 42 54,3% 🏆 Me: 50,5% · σ: 26,7% · Mo: 28% 2962 3
język angielski ustny (M) 22 60% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3887 5 50 76,0% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2113 2
język polski poziom podstawowy (M) 22 44% Me: 42% · σ: 14,3% · Mo: 27% 3472 4 50 46,8% 🏆 Me: 50% · σ: 17,0% · Mo: 50% 3142 3
język polski poziom rozszerzony (M) 7 20,6% 🏆 Me: 20% · σ: 15,3% · Mo: 0% 1866 2 13 20,2% Me: 20% · σ: 15,2% · Mo: 3% 1876 3
język polski ustny (M) 22 53,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% 3621 4 50 59,6% 🏆 Me: -% · σ: -% · Mo: -% 2982 2
matematyka poziom podstawowy (M) 22 62,4% 🏆 Me: 64% · σ: 13,1% · Mo: 70% 1141 2 50 51,8% Me: 48% · σ: 20,3% · Mo: 38% 1978 4

Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.

Która szkoła wypada lepiej?

II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZAMBROWIE ma wyższą zdawalność ogólną (90% vs 86,4%).

Spośród 7 porównywalnych przedmiotów, TECHNIKUM NR 2 W ZAMBROWIE wypada lepiej w 2, a II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZAMBROWIE w 5.

Największe różnice

Przedmiot TECHNIKUM NR 2 W ZAMBROWIE II LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W ZAMBROWIE Różnica
język angielski 60% 76,0% 16,0 pkt proc.
matematyka 62,4% 51,8% 10,5 pkt proc.
język polski 53,8% 59,6% 5,8 pkt proc.
język angielski 49,8% 54,3% 4,5 pkt proc.
język polski 44% 46,8% 2,8 pkt proc.

Jak odczytać te wyniki?

Zdawalność szkoły B jest wyższa o 3,6 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.

Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „język angielski ustny (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 16,0 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 22 osób w szkole A i 50 w szkole B. Grupy wyraźnie różnią się liczebnością, dlatego interpretacja wymaga ostrożności.

Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.

Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.