Sprawdź szczegółowe porównanie wyników egzaminu maturalnego 2026: III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO vs IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE. Zobacz zdawalność i średnie wyniki z poszczególnych przedmiotów.
📍 Jastrzębie-Zdrój | Zdawalność: 67,0%
| Przedmiot maturalny | Szkoła A | Szkoła B | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | Zdający | Średnia i statystyki | Miejsce PL | Gmina | |
| geografia poziom rozszerzony (M) | 30 | 26,5% Me: 25% · σ: 12,8% · Mo: 17% | 2099 | 9 | 6 | 36,2% Me: 41% · σ: 13,8% · Mo: 50% | 1265 | 5 |
| historia poziom rozszerzony (M) | 12 | 25,1% Me: 20,5% · σ: 13,2% · Mo: 18% | 1136 | 2 | 5 | 11,4% Me: 8% · σ: 6,9% · Mo: 7% | 1236 | 3 |
| język angielski poziom podstawowy (M) | 114 | 59,0% Me: 62,5% · σ: 25,6% · Mo: 80% | 3596 | 11 | 121 | 84,6% Me: 90% · σ: 15,4% · Mo: 95% | 996 | 2 |
| język angielski poziom rozszerzony (M) | 69 | 49,5% Me: 47% · σ: 24,1% · Mo: 48% | 3375 | 9 | 86 | 75,3% Me: 80% · σ: 18,2% · Mo: 85% | 851 | 2 |
| język angielski ustny (M) | 113 | 62,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3725 | 11 | 121 | 87,3% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 788 | 1 |
| język polski poziom podstawowy (M) | 115 | 47,0% Me: 47% · σ: 14,7% · Mo: 38% | 3120 | 8 | 121 | 71,8% Me: 72% · σ: 11,6% · Mo: 70% | 281 | 1 |
| język polski ustny (M) | 114 | 54,2% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 3576 | 13 | 121 | 68,8% Me: -% · σ: -% · Mo: -% | 1839 | 3 |
| matematyka poziom podstawowy (M) | 115 | 37,1% Me: 36% · σ: 15,8% · Mo: 34% | 3443 | 10 | 121 | 66,4% Me: 68% · σ: 21,1% · Mo: 68% | 919 | 2 |
Legenda: Me — mediana, σ — odchylenie standardowe, Mo — modalna, 🏆 — lepszy średni wynik w danym przedmiocie. Miejsce PL oznacza pozycję szkoły w Polsce, a Gmina — pozycję wśród szkół z tej samej gminy. Przy remisie puchar nie jest przyznawany.
IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE ma wyższą zdawalność ogólną (96,7% vs 67,0%).
Spośród 8 porównywalnych przedmiotów, III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO wypada lepiej w 1, a IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w 7.
| Przedmiot | III LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO | IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | Różnica |
|---|---|---|---|
| matematyka | 37,1% | 66,4% | 29,3 pkt proc. |
| język angielski | 49,5% | 75,3% | 25,8 pkt proc. |
| język angielski | 59,0% | 84,6% | 25,6 pkt proc. |
| język angielski | 62,3% | 87,3% | 25,0 pkt proc. |
| język polski | 47,0% | 71,8% | 24,8 pkt proc. |
Zdawalność szkoły B jest wyższa o 29,7 punktu procentowego. Różnica dotyczy odsetka osób, które otrzymały świadectwo dojrzałości, a nie średniego wyniku egzaminów.
Największa różnica w opublikowanych średnich dotyczy przedmiotu „matematyka poziom podstawowy (M)”: szkoła B ma wynik wyższy o 29,3 punktu procentowego. Egzamin zdawało odpowiednio 115 osób w szkole A i 121 w szkole B.
Średnie opisują wyniki określonych grup maturzystów, a nie skuteczność nauczania po uwzględnieniu poziomu uczniów przy przyjęciu do szkoły.
Zobacz też metodologię i ograniczenia porównań.